×
14 лютого, 17:54
INжир Медиа

Кримчан не буде кому навчати. Як Міністерство освіти України готується до роботи у Криму після деокупації

Минулого тижня “ІNжир media”опублікував статтю, в якій поставив під сумнів ефективність роботи міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій у тій частині, яка стосується підготовки до виконання своїх обов'язків після звільнення Криму.

Як ці побоювання підтвердила сама голова відомства, на яке з українських міністерств випала найважча доля у цій роботі та наскільки там мають уявлення про масштаби проблеми, – у нашому наступному матеріалі з рубрики “Деокупація”.

А чи був резерв?

У Кабінеті Міністрів повідомили про початок формування кадрового резерву для державних установ Криму. Це обгрунтовується тим, що півострів буде неминуче деокуповано. Про це повідомили у прес-службі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Питання підготовки до реінтеграції тимчасово захопленого півострова Крим було порушено на нараді під головуванням віце-прем'єра Ірини Верещук 8 лютого.

“Перспектива деокупації Криму свідчить про те, що треба починати готувати кадри для Криму вже зараз: правоохоронці, працівників юстиції, освіти та інших державних службовців. Найближчим часом відповідні відомства матимуть доручення готувати кадровий резерв для Криму”, - цитує свого керівника міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій.

А ми, у свою чергу, цитуємо заступника міністра реінтеграції Анатолія Стельмаха, який за два тижні до цього в інтерв'ю “Телеграф” офіційно заявив: Для відновлення діяльності органів державної влади, правоохоронних органів, судів та інше створюється кадровий резерв”.

Не треба бути філологом, щоб відчути суттєву граматичну різницю між поняттями "треба починати готувати" і вже "створюється".

А з погляду державного управління прірва між двома цими стадіями просто неймовірна. Якщо дуже коротко, то потрібно, як і сказала Ірина Верещук, підготувати відповідні доручення від імені Кабміну профільним відомствам, які потім розроблять цілу купу внутрішніх документів про те, як ці резерви готуватимуться, з кого і для чого, а також порахують, скільки це буде коштувати. Потім ці витрати треба втрясти з бюджетом, навіть якщо там є відповідний рядок, провести платежі та переконатися, що процес перейшов у фазу "створюється".

Мова про тисячі управлінців

Заява глави міністерства не лише оголила відверту бездіяльність та окозамилювання всього відомства, а й окреслила основні контури роботи з формування кадрового резерву: тих, хто буде потрібний звільненому Криму насамперед і у великій кількості. До необхідних Ірина Верещук віднесла правоохоронців, працівників юстиції (мабуть мова була про суддів та прокурорів), працівників освіти та “інших держслужбовців”. У цій публікації торкнемося лише освітян, а до решти обов'язково повернемося до наступних матеріалів рубрики.

Якщо брати тільки по верхах, не вдаючись до деталей, сфера освіти після звільнення Криму отримає дефіцит усіх завідувачів дитячих садків, директорів та завучів з виховної роботи всіх шкіл та технікумів, завідувачів кафедр та деканів усіх вищих навчальних закладів.

Усе тому, що переважна більшість із цієї категорії управлінців за час окупації неодноразово брали участь у військових злочинах, пов'язаних із систематичним порушенням четвертої Женевської конвенції. У тій її частині, де забороняється “будь-який тиск чи пропаганда на користь добровільного вступу до армії  оккупанта”. Додамо до цього організацію чи участь у незаконних референдумах і виборах російських органів влади, а також невеликий відсоток “материкових” вчителів, які перебралися до Криму, яким у кращому разі доведеться виїхати.

За даними на 2015 рік у Криму налічувалося 461 дитячий садок, 586 шкіл, 39 технікумів та десять вищих навчальних закладів. Потім активно будувалися нові, але у будь-якому разі ми маємо не менше 1100 навчальних закладів, в яких необхідно буде одноразово замінити як мінімум 2200 керівників. І це люди, яких із вулиці не набереш. І це за прогнозу, коли решта співробітників цих закладів залишиться, легко приймуть деокупацію і захочуть продовжити роботу. 

Не на часі

Нам було цікаво дізнатися, наскільки масштаби катастрофи та обсяг майбутньої роботи з підготовки кадрового резерву представляють у міністерстві освіти та науки України. Виявилося, що станом на 5 лютого взагалі не уявляють. Серед стратегічних напрямів нинішньої та післявоєнної освіти заступник міністра освіти і науки України Віра Рогова не виділяє роботу на деокупованих територіях.

Про те, що вони робитимуть із документами про шкільну, середньо-спеціальну та вищу освіту звільнених кримчан, там мабуть теж поки що не замислювалися. Як і про цілий перелік інших питань, які цьому міністерству доведеться вирішувати у неймовірних масштабах та в режимі “прямо зараз”.