×
24 лютого, 10:40
INжир Медиа

За рік на кримчан складено 247 протоколів за виступи проти війни

На фото: Сімферополь, напис на заборі.
На фото: Сімферополь, напис на заборі.

За рік після початку повномасштабної війни окупаційна влада в Криму склала 247 протоколів за дискредитацію російської армії, заклики до миру та висловлювання проукраїнської позиції.

Про це йдеться у дослідженні правозахисної ініціативи "Кримський процес" щодо практики застосування статті 20.3.3 російського кодексу про адмінпорушення на окупованій території півострова. Згідно з результатами постійного спостереження, із 247 адміністративних справ, лише 8 було закрито або відхилено, 4 ще розглядаються, а за 235 призначено покарання.

Аналіз застосування цієї статті показав, що значна кількість переслідувань стосуються осіб, які розміщують критичні, пецифічні чи проукраїнські дописи в соціальних мережах. Від загальної кількості доля саме таких форм “порушень” складає 45%. “В деяких випадках наявність дискредитації чи спрямованість висловлювань на російську армію викликає суттєві сумніви, проте жодного разу суд не призначав лінгвістичних експертиз”, - підкреслюють автори дослідженні. Серед таких прикладів мовчазне оприлюднення відео ешелону з військовою технікою. Згідно з постановою суду, діями з оприлюднення військової техніки, кримчанин “дискредитував використання збройних сил” російської армії.

На другому місці серед справ про адміністративні правопорушення цього штибу - боротьба з українськими піснями, гаслами та усним висловлюванням невдоволення щодо війни або дій “головнокомандувача” російської армії. Загалом протягом року за відданість українській пісенності в Криму постраждало не менш 14 осіб, з яких 11 додатково притягнули до відповідальності по іншим статтям адмінправопорушень і позбавили волі на строки від 5 до 15 діб. За інші усні форми “дискредитації” було притягнуто до відповідальності що найменше 57 осіб. Як зазначають дослідники, розглядаючи ці справи, суд здебільшого не допитує свідків правопорушення, а спирається на матеріали справи, що надали поліціянти.

Серед інших форматів висловлення незгоди з війною зафіксовані такі, як закидання яйцями військової частини,пошкодження банерів та наліпок з символікою “спецоперації” і Путіна, а також дія, яка в судовій постанові описана таким чином: “публічно приколов голку з прапором України в продукт (заморожений м’ясний виріб), чим виразив свою незгоду з діями російських збройних сил”.

Загалом за рік досліджень в “Кримському процесі” приходять до висновків, що застосування статті 20.3.3 російського КпАП на окупованій території півострова має на меті не профілактику правопорушень, а виключно придушення зростаючих антивоєнних та проукраїнських настроїв.