×
13 лютого, 10:15
INжир Медиа

У Новоолексіївці окупанти захоплюють будинки місцевих мешканців та селяться в них

Російські окупанти перетворюють на свої “казарми” ті будинки, з яких виїхали місцеві жителі. При цьому, шукати порожні домоволодіння їм допомагають  місцеві колаборанти.

Жителі окупованої Новоолексіївки розповіли кореспонденту “ІNжир media”, як військові “беруть штурмом” чужі домогосподарства.

Тяга до розкоші

Коли в селищі з'явилися російські військові, то спочатку вони розміщувалися переважно у громадських приміщеннях - школах, дитячих садках, технікумах. Але згодом ситуація раптом змінилася. Солдати стали напрочуд обізнаними про ті будинки, жителі яких виїхали з селища та дуже перебірливими у виборі “житлоплощі”.

“Взимку у школах та інших приміщеннях холодно. Каналізація не працює. Спати треба на підлозі чи на чому доведеться. Звісно, ​​вони націлилися на будинки. І при цьому лізуть не в будь-які, а вибирають багатше, щоб напевно і вкрасти можна було щось і пожити якийсь час з максимальним комфортом”, - розповів кореспондентові місцевий житель, ім'я якого не розкривається з міркувань безпеки.

Він додає, що між різними підрозділами навіть виникають конфлікти за право “віджимання” того чи іншого котеджу, що пустує. При цьому після передислокації в інше місце ці площі звільняються, але нові підрозділи вважають за краще шукати інші притулки - в тих, де до них побували "колеги" високий рівень антисанітарії і, як правило, вже не працюють комунікації.

"Ми тут у засідці"

Технологія “оренди” чужої власності, за словами місцевих жителів, зазвичай має одну й ту саму схему. Один із місцевих колаборантів, який знає всіх та кожного, з'ясовує, що “звільнилося” чергове приміщення. За кілька днів біля будинку з'являються поліцейські та військові, ходять довкола, випитують у сусідів, де господарі. Мовляв, військові хочуть домовитись “зняти житло”. І навіть напевно "порядність гарантують".

Якщо власники нерухомості справді не на окупованій території та не намагаються якось своє майно захистити, то ще через день-два перед будинком розгортаються “маски-шоу” з “Росгвардії”, які показово проникають у будинок, “бо надійшов сигнал про наявність підозрілих осіб”. І вони там справді з'являються – після того, як силовики закінчують огляд місцевості та оформлюють цю справу підписами понятих, у будинку залишаються російські солдати.

“Я спитав у них, що ви тут робите, вам господарі не давали дозволу тут жити. А мені їхній командир каже, що будинок підозрілий, тому вони вирішили тут влаштувати засідку на екстремістів. І ще сказав, що якщо я буду комусь розповідати, то одразу поїду на підвал”, - описує ситуацію місцевий мешканець, який доглядав сусідський котедж до того, як туди вдерлися російські солдати.

Також він уточнив, що точної інформацією не володіє, але неодноразово чув від інших мешканців Новоолексіївки, що подібних набігів зазнавали не тільки спорожніли будинки, а й будинки де є чоловіки. Особливо кримські татари. Їх звинувачують у співпраці з українською розвідкою, ісламськими терористами та в тому, що вони підтримували блокаду Криму. А потім відвозять "на підвал", де жорстоко б'ють. У цей час колаборанти пропонують родичам що зневірилися, допомогти зі звільненням, але просять піти на зустріч російським військовим і здати їм житло.

Допомагають колаборанти 

Без допомоги окремих місцевих мешканців знайти порожні заможні будинки окупантам не вдалося б, - вважає місцева мешканка, в будинку якої вже погосподарювали окупанти і виїхали, розламавши все всередині. З її слів, найбільш помітну участь у розквартуванні окупантів бере колишній голова Херсонського регіонального Меджлісу Асан Алієв, який уже засвітився у тісній співпраці з кримськими колаборантами – радниками так званого “голови Криму”, - Ервіном Мусаєвим та Ескендером Біляловим.

Співрозмовниця видання стверджує, що Алієв активно переконував місцевих жителів сприяти російським військовим, аргументуючи це тим, що натомість можуть прийти ще гірші. “Вони прийшли до нашої оселі, все перевернули.... Що може гірше бути? Ми раніше поважали цю людину, вона була головою Меджлісу. Від нього я такого не очікувала”, - обурюється жінка.

Не відкидає його участі у цих процесах і перший співрозмовник видання. Він припускає, що люди такого рівня добре обізнані і про матеріальне становище більшості співвітчизників, і про те, де можуть перебувати ті чи інші мешканці після початку окупації. “Ми ж спілкуємось між собою: ті поїхали, а тим син із Туреччини дзвонив. Напевно, і йому хтось розповідає якісь новини. Можливо, навіть не по злості він цим займається, а щоб самому не потрапити на підвал. Але це не виправдання - на чужій біді себе рятувати”.

Ельмаз Акімова для INжир media

P.s. Поки готувалася публікація, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив на своїй сторінці, що аналогічним чином був захоплений російськими військовими будинок колишнього політв'язня Едема Бекірова. Нагадаємо, його обміняли в 2019 році в рамках обміну політв'язнями, а через рік кримський суд оголосив його в розшук і заочно засудив до 7 років позбавлення волі.