×
01 червня, 15:04
INжир Медиа

Тиша або тюремний термін. Як у Криму беруть в "інформаційні" заручники

На фото: Абдурешит Джеппаров
На фото: Абдурешит Джеппаров

Кілька днів тому кримському правозахиснику Абдурешиту Джеппарову вручили дві повістки до суду за статтями про дискредитацію російської армії та зловживання свободою інформації в Інтернеті. Примітно, що обидві за публікації на фейсбук-сторінці Qirim Gayesi, до роботи якої він, за словами авторів каналу, не має жодного стосунку.

Про особливості нової тактики окупантів із захоплення "інформаційних" заручників розповідаємо в цьому матеріалі.

Хвиля переслідувань

Обшук у будинку ветерана національного руху та кримськотатарського правозахисника Абдурешита Джеппарова пройшов 25 квітня. Його відвезли у невідомому напрямку, а потім стало відомо, що Білогірський районний суд заарештував активіста на 12 діб за те, що той під час обшуку не віддавав свого ноутбука, який підлягав вилученню. Сам Джеппаров свою провину не визнав і пояснив, що в його ситуації, коли в будинку було стільки озброєних людей, було безглуздо чинити якийсь опір поліцейським.

Цим подіям передувала довга передісторія переслідувань правозахисника, яка розпочалася практично з перших місяців окупації Криму. У вересні 2014 року невідомі люди у камуфляжі викрали його сина та племінника і з того часу про їхню долю нічого невідомо. Самого правозахисника згодом неодноразово затримували російські прикордонники на адміністративному кордоні між окупованим Кримом та Херсонською областю, а після початку повномасштабного вторгнення він став одним із перших кримськотатарських активістів, які зазнали арешту.

У березні 2022 року обшук у його будинку закінчився сутичкою "Росгвардії" з місцевими жителями, які не хотіли пропускати автобус із затриманим Джеппаровим. Цей інцидент закінчився стріляниною у повітря та затриманням ще двох родичів правозахисника, один з яких надалі за це отримав адміністративний арешт, а другий умовний термін за напад на співробітників поліції. Заарештовано було за підсумками цих подій і самого Абдурешита Джеппарова - на його сторінці "борці з екстремізмом" знайшли відеоролик історично-пізнавального характеру, на якому в кадрах кінохроніки миготіла свастика. За “демонстрування” нацистської символіки він одержав 15 діб арешту.

Вів сторінку у камері?

Повторний обшук та арешт через рік і місяць виявилися не останніми в ланцюзі переслідувань кримськотатарського громадського діяча. Як з'ясувалося згодом, у цей період співробітником "Центру протидії екстремізму" Русланом Шамбазовим було складено два протоколи про адміністративні правопорушення, підписувати які Джеппаров нібито відмовився. Примітно, що поняті, які це засвідчили, виявилися “професійними” – тобто беруть участь у фальсифікації документів силовиків.

Згідно з даними з цих протоколів, Абдурешиту Джеппарову ставиться в провину адміністрування фейсбук-сторінки “Qirim Gayesi”, на якій на думку "борців з екстремізмом", міститься контент "деструктивного характеру" (насправді - повідомлення про порушення прав людини в Криму). У поясненнях також наголошується, що сам правозахисник нібито не заперечував своєї причетності до цієї сторінки. Такого висновку автори документа дійшли на підставі діалогу під час обшуку, коли вони знайшли бейдж із написом “Qirim Gayesi” та запитали у Джеппарова: “А сторінка на фейсбуці з такою назвою теж ваша?”. На що той нібито їм відповів, що сторінка теж його.

Версія з протоколу при детальному розгляді не витримує критики, тому що на цій сторінці є публікація із засудженням першого арешту Джеппарова, новина про другий обшук у його будинку та кілька публікацій у період, коли він відбував адміністративне покарання. Уявити, що активіст постив новину про обшук у своєму будинку, а потім різноманітні матеріали, перебуваючи в камері для відбування покарання, можуть лише співробітники Центру з протидії екстремізму.

Взяли в заручники

На це вказав і невідомий автор самої сторінки, де після оприлюднення новини про два нові протоколи з'явилося таке повідомлення: “Зі здивуванням дізналися, що кримського правозахисника Абдурешита Джеппарова судитимуть за адміністрування нашого гурту “QirimGayesi”. Офіційно заявляємо, що він до підготовки та розміщення матеріалів на даній сторінці не має жодного стосунку. Кримські силовики пішли шляхом логіки, згідно з якою Джеппаров стояв біля витоків громадського об'єднання, значить він відповідає і за схожий за назвою інформаційний майданчик. У тому, що вони помиляються, можна переконатися перевіривши дати оновлення сторінки в соціальній мережі Facebook. У періоди, колиАбдурешит Джеппаров перебував під адміністративним арештом на сторінці виходили новини як про його переслідування, так і пов'язані з іншими порушеннями прав людини на території Криму”.

Там же позначено й ключову дилему, яку поставили силовики перед авторами сміливого контенту про порушення, що відбуваються на окупованому півострові. "Ви поставлені перед вибором - замовкнути про всі численні порушення прав людини і військові злочини або пожертвувати свободою шанованої в суспільстві людини і натхненника цієї ініціативи, який сьогодні виявився фактично заручником російських силовиків".

Справа в тому, що одне з двох пред'явлених Джеппарову звинувачень стосується дискредитації російської армії на сторінці Qirim Gayesi. Якщо суд визнає його винним (а в цьому жодних сумнівів немає), то будь-яка наступна публікація на цій сторінці, яка силовикам здасться достатньо дискредитуючою, загрожує правозахиснику вже кримінальним переслідуванням. Ось і виходить, що російські силовики його фактично взяли в заручники, вимагаючи від інформаційного каналу припинити об'єктивно висвітлювати те, що відбувається на півострові. Можна сміливо сказати, що це нове слово російських репресій на окупованій території.

Кемал Алієв для INжир media