×
26 лютого, 13:38
INжир Медиа

Рот на замок. Як у Криму намагаються змусити замовкнути прихильників України та противників війни

На фото: напис на камені біля дитячого оздоровчого табору у Криму.
На фото: напис на камені біля дитячого оздоровчого табору у Криму.

В окупованому Криму продовжують непримиренно боротися з "екстремістськими" піснями, сумнівними висловлюваннями і навіть з мініатюрними українськими прапорцями. Всі ці прояви вільнодумства завдають непоправних моральних збитків і страшно дискредитують російську армію.

Кореспонденти INжир media зібрали найекзотичніші історії переслідування кримчан за статтею про “дискредитацію”.

З піснею по життю

Боротися з музичними уподобаннями в Криму почали ще в серпні, коли були затримані діджей і відпочиваючий із Щолкінського караоке за пісню "Дике поле", що прозвучала в барі. У кліпі справді використовується символіка “Азова”, визнаного окупантами екстремістською організацією, проте обох затриманих засудили не лише за це, а й за дискредитацію російської армії. Тут важливо відзначити, що у тексті використовуються лише вирази типу “орда з болот”, тому дискредитацією виглядало швидше саме визнання суду у цьому, що пісня стосується “доблесних” російських військових.

Продовжуючи тренд, бахчисарайські поліцейські влаштували облаву на учасників кримськотатарського весілля, під час якого прозвучала “Червона калина”. Шестеро людей було заарештовано. У тексті цієї пісні немає жодного слова про російську армію. Навіть про орду з боліт не згадується. Двічі зустрічається слово “вороги”, а в іншому пісня про калину, Україну, стрільців та їхню славу. Але якимось чином російський суд у Криму побачив у цій пісні мотиви, що дискредитують російську армію, і надалі нещадно карав усіх публічних виконавців цієї пісні.

Потім у Ялті правоохоронцям примарилась дискредитація у пісні Вєрки Сердючки “Гуляночка”, бо, як сказано в протоколі, “є слова, які схожі з початком гімну України”. У суді попросили уточнити момент щодо зв'язку між цим фактом і дискредитацією російських військових, але поліціанти з когнітивним дисонансом досі не впоралися, справа до суду не повернулася. Але пробити днище вдалося "правоохоронцям" з Кіровського, де кримськотатарська молодь зарубалася з місцевими “ватниками” щодо музичних уподобань та потужності автомагнітол.

Під магазином у центрі селища в одній із машин голосно включили російський гімн. У сусідній ще голосніше увімкнули “Червону калину”. Ну і далі пішло-поїхало – на Газманова відповіли "Мамою-Стефанією". На батл почала підтягуватися публіка, а незабаром і екіпажі патрульно-постової служби. За “Калину” всі отримали від 11 до 13 діб арешту, а ось пісня, яка перемогла на “Євробаченні”, потрапила до розряду творів, які дискредитують російську армію.

Красномовне мовчання

Публікації чогось у соціальних мережах тепер теж можуть бути розцінені як дискредитація російської армії. Один із кримчан зняв на відео, як повз проїжджає ешелон із військовою технікою. У ухвалі суду нічого не сказано про те, щоб він якось коментував те, що знімав. Описано, що відео він потім "скинув" у групу WhatsApp із семи учасників.

Хтось із них це відео підібрав і потім воно невстановленим чином опинилося на телеграм-каналі  "Крим - край партизанської слави". Ну а оскільки цей канал "судом" визнано “групою, що дискредитує використання Збройних Сил”, то любитель знімати мовчазні відео військової техніки виявився винним у образі “другої армії світу”.

Посперечатись за найбезглуздіше звинувачення в інтернет-дискредитації могли б і бахчисарайські поліцейські, які склали на людину протокол за публікацію серця в кольорах українського прапора. Але це виявився той рідкісний випадок, коли суд відмовив у розгляді справи. Не через маразм правоохоронців, а просто за терміном давності.  

Язик мій — ворог мій

Цей принцип набирає неймовірної популярності на території Криму. Один з місцевих жителів розповів INжир media, як у магазині він обмовився, що цукерки стали стояти дорожче за м'ясо. У відповідь продавчиня цілком серйозно попередила, що за такі розмови не довго й у в'язницю потрапити. І хоча у в'язницю за це поки що не садять, але тренд робітниця торгівлі вловила – покарати можуть за будь-яке необережне слово. І навіть не розбиратимуться - говорив ти його чи ні.

Яскравим тому прикладом стала історія в Сакському районі, де два напідпитку аборигени, сидячи на зупинці, голосно вправлялися у використанні матюків. А поряд стояв мужик, батько двох малолітніх дітей, який вирішив виявити моральність і зробив зауваження хуліганам. У відповідь вони його навіть не побили – вони викликали поліцію та повідомили, що він дискредитував російську армію. Форма дискредитації – це окрема чудова історія. Нібито мужик підійшов до алкашів і сказав "Слава Бендері", чим висловив свою незгоду з "спецоперацією". Усе це було розглянуто у суді. Хуліганів для допиту як свідків не викликали, а охоронця моральності визнали винним.

Втім, усе це блідо тьмяніє перед недавнім рішенням Київського районного "суду" Сімферополя, яким кримчанина визнали винним у скоєнні адміністративного правопорушення за те, що він “публічно приколов голку з прапором України у продукт (заморожений м'ясний виріб), чим висловив свою незгоду з діями Збройних сил РФ”. Хоча той факт, що місцевий суд самостійно порівняв російську армію із “замороженим м'ясним виробом” і не засумнівався у цьому, звичайно, багато про що говорить.