×
15 квітня, 12:31
INжир Медиа

Російські активи, заморожені в ЄС, мають бути передані на повоєнне відновлення України

У 2022 та на початку 2023 року в ЄС було заарештовано понад триста мільярдів євро російських активів. Повинна бути підготовлена юридична процедура їхньої передачі Україні в якості компенсації за завдані Росією збитки під час повномасштабного вторгнення.

Росія активно шукає способи обходу санкцій та намагається налагодити через треті країни експорт та імпорт необхідних товарів, контракти на які укладаються між підставними особами. Таким чином, станом на березень 2023 року Кремль відновив показники імпорту до рівня 2020 року. Активи олігархів ще задовго до війни теж почали перераховуватись на підставних осіб. Путін ретельно готувався до війни та розумів, що Росія отримає великі санкції. Нині ці кошти переводяться на фінансування війни, отже, виявити і заморозити їх – спільне завдання країн Заходу.

Росія завдала збитків українській економіці на суму понад $700 млрд, і ця цифра постійно збільшується, адже бойові дії продовжуються. Крім того, бойові дії призвели до руйнування величезної кількості житлової та промислової інфраструктури, наприклад, житловий фонд м. Ізюм знищено на 90% - мається на увазі будинки, які доведеться відновлювати повністю або частково. Загалом по Україні понад 150 тисяч будинків – приватних та багатоповерхових, зруйнувалися від російського вторгнення. Сума збитків житловому фонду України становить не менше ніж $53,6 млрд.

Крім того, в результаті бойових дій зруйновано понад 25 тисяч км. доріг з твердим покриттям, а також 344 мости та переходи. Це другий за кількістю завданих збитків інфраструктурний фонд, який постраждав від російського вторгнення. Сумарна оцінка таких збитків становить не менше $36,2 млрд.

Росія завдала збитків кожній сфері господарства України, постраждала приватна власність мільйонів українців – лише автомобілів було знищено понад 223 тисячі. Завдано великих збитків українському агропромисловому сектору, росіяни крадуть та вивозять практично все на окупованих територіях: від зерна та лісу до обладнання з фабрик та заводів. Точну суму зараз назвати неможливо – її буде визначено лише після війни, а тим часом кожен новий день війни завдає додаткових збитків Україні.

Заарештовані в ЄС та країнах Заходу російські активи мають бути передані Україні як компенсація за завдані Росією збитки, сума яких мінімум у 2,5 рази перевищує суму заморожених російських коштів. Крім того, Росія потребує величезних коштів на ведення війни – якщо російські активи не будуть заморожені, Кремль використовує їх для продовження війни з Україною.

Андрій Фролов для INжир media