×
19 лютого, 14:08
INжир Медиа

Берегти мову навіть зараз. У Криму планують провести акцію на підтримку кримськотатарської мови

Кримчани пишуть онлайн-диктант кримськотатарською мовою, 2020 рік. Архівне фото INжир media
Кримчани пишуть онлайн-диктант кримськотатарською мовою, 2020 рік. Архівне фото INжир media

До Міжнародного дня рідної мови, який було проголошено Генеральною конференцією ЮНЕСКО і відзначається 21 лютого, громадська ініціатива “Nefes” проводить свій щорічний онлайн-диктант кримськотатарською мовою. Цього року Nefes проводить п'ятий ювілейний онлайн-диктант.

Координаторка ініціативи "Nefes", активістка Ельмаз Акімова, розповіла нам, що часто приєднувалася до акції "Всеукраїнський диктант національної єдності", організатором якого є Українське радіо. Ця кампанія мотивувала її до створення та організації щорічного онлайн-диктанту рідною кримськотатарською мовою.

Перший такий диктант команда "Nefes" провела у 2019 році.

За словами координатора ініціативи, метою проведення онлайн-диктанту є не перевірка знання правопису конкретної людини, а акція прояву загальнонаціонального та міжнародного єднання на підтримку кримськотатарської мови.

Водночас, така акція відповідає цілям та завданням Міжнародного десятиліття мов корінних народів світу (2022 – 2032), яке було оголошено Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 74/135 від 18 грудня 2019 р. "Права корінних народів".

Попередній диктант 2022 року був присвячений кримськотатарським активістам, волонтерам - членам команди "Nefes" Наріману Джелялу, Асану Ахтему, Азізу Ахтему, які з вересня 2021 року перебувають у неволі і всім політичним в'язням і незаконно переслідуваним у Криму.

Цього року текст для диктанту із СІЗО у Криму написав журналіст, політолог, активіст, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв'язень Наріман Джелял.

За словами координаторки ініціативи, проведення онлайн-диктанту кримськотатарською мовою на сьогоднішній день - це не просто акція єднання на підтримку рідної мови, а й спосіб нагадати про незаконні переслідування активістів у Криму, проти яких були сфабриковані політично мотивовані справи.

"Приєднуйтесь, пишіть диктант разом із нами незалежно від вашого фізичного місцезнаходження, адже саме мова та культура пов'язують нас невидимими нитками з нашим улюбленим Кримом", - звертається до читачів команда “Nefes”.

Написати диктант можуть усі охочі, незалежно від віку, національності, місця та країни проживання, рівня знання кримськотатарської мови.

Диктант має бути написаний від руки, розбірливо, латиницею або кирилицею (за вашим бажанням).

Після закінчення диктанту у охочих учасників буде один день (до 18:30 22 лютого), протягом якого можна буде надіслати фото або скан свого тексту на електронну пошту "Nefes" (qrm.nefes@gmail.com), обов'язково вказавши ім'я, адресу, контактний телефон та посилання на обліковий запис Facebook або Instagram.

После окончания приема написанных работ, текст диктанта латиницей и кириллицей будет опубликован на страницах "Nefes" в Facebook и Instagram на следующий день.

Роботи, написані нерозбірливим почерком, а також нечитабельні фото та скан-копії не перевірятимуться.

Після закінчення прийому написаних робіт, текст диктанту латиницею та кирилицею буде опубліковано на сторінках "Nefes" у Facebook та Instagram наступного дня.

Учасники онлайн-диктанту, які не припустилися помилок, будуть нагороджені заохочувальними призами.

⠀Диктант читатимуть із Криму 21 лютого 2023, о 18:30 (за кримським часом) у прямому ефірі з FB сторінки "Nefes"  та на YouTube каналі кримськотатарського телеканалу ATR.

Ельмаз Акімова для INжир media