×
27 січня, 16:00
INжир Медиа

Атомні фантазії. Чи отримає окупований півострів викрадену електроенергію з Енергодару

Декілька днів тому на кримських пропагандистських каналах з'явилася заява про те, що Запорізьку атомну електростанцію готують до модернізації за російськими стандартами. Що змінилося у планах окупантів і наскільки реалістичними є заяви про модернізацію, - читайте в цьому матеріалі.

Хочуть переключити на Крим

23 липня один із головних кримських пропагандистів Олег Крючков заявив про подолання “енергетичної блокади” півострова завдяки російському вторгненню в Україну.

“Завдяки проведенню спецоперації, нашої армії та роботі федеральних міністерств, Крим подолав влаштовані київським режимом водну, продовольчу, транспортну блокади, а тепер і останню — енергетичну. Крим отримує воду розблокованим Північно-Кримським каналом, відновлено торгівлю та транспортне сполучення з Херсонською та Запорізькою областями, закільцьовано енергосистему. Все повертається на свої кола",
сказав він.

Про "закільцьованість" Крючков прибрехав, щоб красивіше звучало. Навіть малообізнані в енергетиці люди уявляють, що таке різна частотність електромереж і скільки потрібно часу, щоб інтегрувати шматок чужої енергосистеми. Дива й не сталося - 11 вересня було заглушено останній із енергоблоків ЗАЕС, а ще через місяць куратор від “Росатому” Ренат Карчаа на черговому показовому заході змушений був спростовувати заяви місцевих колаборантів: “Інформація про підключення АЕС до російської енергосистеми не відповідає дійсності. Для цього немає об’єктивних технічних умов”, - визнав Карчаа.

Незважаючи на цю обставину, російські пропагандисти наголосили звичайно на райдужних перспективах, заявивши, що зараз на станції вибудовується організаційна робота і тому “Запорізька АЕС забезпечуватиме електроенергією нові російські регіони”. Традиційно, жодної конкретики у термінах виконання зазначено не було.

Будемо модернізувати

Минуло ще три місяці і окупанти, "вишикувавши організаційну роботу", заявили про намір провести модернізацію за російськими стандартами.

“Російські фахівці проводять аудит Запорізької АЕС для подальшої модернізації станції", - Про це повідомив радник голови концерну "Росенергоатом" Ренат Карчаа.

"Тому зараз ведеться досить кропітка робота з аудиту, з'ясування реального технічного стану та блоків, та інших систем з наступним виходом на планування робіт, саме пов'язаних з модернізацією станції. Звичайно, гроші в це вкладатимуться. Модернізація проводитиметься", – зазначив Карчаа.

Швидше за все, йдеться якраз про аудит тих технічних особливостей, які не дозволяють українській “атомці” вбудуватися в енергосистему окупантів. І найкращі інженерні уми будуть шукати варіанти, як пристосувати вкрадену станцію під свої потреби, щоб не спалити все навколо і не обрушити власну мережу. Ну чи пропагандисти просто вирішили вкотре зробити гарну міну за поганих розкладів.

Стільки не проживуть

Сумнівність перспективи модернізації впирається відразу в кілька серйозних чинників. Перший і найголовніший – час. Наприклад, фахівцям “Росатому” знадобилося шість років, щоб модернізувати один блок АЕС у Мецаморі за повного сприяння вірменського уряду, усіх місцевих інженерів та без технічних проблем, пов'язаних із частотою мережі. Враховуючи загальну військово-стратегічну ситуацію на фронті, дуже складно уявити, що російські окупанти мають стільки часу для реалізації заявлених щодо ЗАЕС амбітних планів.

Адже крім часу проти таких намірів і працюють і інші обставини. Наприклад, дефіцит кваліфікованих кадрів на станції, про який днями заявив у своєму телеграм-каналі оператор українських АЕС "Енергоатом". За їхньою інформацією, нова адміністрація об'єкту розміщує оголошення про вакансії, розшукуючи вузькопрофільних фахівців-атомників, що пов'язано з масовою відмовою працівників української станції від колаборації. Слабо віриться, що на оголошення відгукнуться натовпу охочих  - обстановка в Енергодарі далека від стабільної та безпечної.

Ще одним фактором є наявність міжнародних санкцій у сфері атомної енергетики. Виглядає вкрай сумнівним твердження про те, що російська промисловість здатна до виробництва складних систем, пов'язаних із розподілом та стабілізацією електроенергії на рівні потреб найбільшої АЕС у Європі. І закупівля за схемою “сірого імпорту” чи “для іншої станції” тут уже не спрацює – не та ситуація, не ті ставки, щоби хтось ризикнув переступити через заборони. Тож, мабуть, аудитом “модернізація” ЗАЕС і закінчиться.

Руслан Сабуров для INжир media