×
22 березня, 15:28
INжир Медиа

Замазучені. Екологічна катастрофа тепер охопила весь Казантипський півострів

На фото: місто Щелкіно
На фото: місто Щелкіно

Жителі розташованого біля недобудованої Кримської АЕС міста Щелкіне та села Семенівка “захопилися” рішенням звозити та складувати перемішаний з нафтопродуктами пісок поблизу їхніх будинків. Раніше окупаційна влада Криму визначила територію занедбаної станції як місце для накопичення зібраного на узбережжі мазуту, викинутого на берег після аварії одразу двох російських танкерів у Керченській протоці.

Що не подобається місцевим жителям і як окупаційні чиновники вирішують проблеми, читайте в цьому матеріалі.

Забруднюють імідж

Буквально через дорогу від будмайданчика, на якому зводився будинок атомного реактора, знаходяться вулиці курортного села Семенівка. На відстані кількох кілометрів на всі боки - курортні села Азовське та Пісочне, а також численні дачні кооперативи, орієнтовані під відпочиваючих. Місто Щолкіне, що живе винятково курортним сезоном - теж всього за кілька кілометрів.

Вже один той факт, що потенційні туристи дізнаються про сусідство з тоннами нафто-пісочної суміші, сильно підриває зусилля місцевих “готельєрів” щодо забезпечення наповнюваності своїх фондів. Причому мова йде не лише про приватників, а й про досить великі фешенебельні готелі із системою “все включено”, що вкладають сотні тисяч у рекламу. Таких, як, наприклад, Riga Village Resort, який знаходиться всього за три кілометри від звалища високотоксичної продукції.

Тут ще слід зазначити, що узбережжя Азовського моря обирають переважно сім'ї з маленькими дітьми через мілководдя та теплу воду. І ця категорія відпочиваючих найбільш чутлива до питань екологічності території. До того ж, молоді батьки вміють користуватися аналізом відгуків і моніторити місцеві паблики, тому обдурити їх розповідями, що все добре не вдасться. Тим більше, що різкий запах нафти стійко доноситься до будь-якого з навколишніх курортів при найменшому вітерці. І про це точно "відпочинки" мовчати не будуть.

Вода – біда

Частина населення, особливо у районах садових товариств, бурили свердловини, щоб мати воду з підземних джерел. Ці водні пласти наповнюються за рахунок природних опадів, що йдуть у ґрунт. Як там справи з гідроізоляцією місця зберігання замазученого піску, достовірно ніхто не знає. Але серед місцевих жителів існує стійкий сумнів, що організатори відстійника подбали про це належним чином.

Якщо цього справді не було зроблено, то наприкінці весни зливи змиють частину нафтових викидів під землю. З потоками дощової води значна кількість мазуту потрапить у ґрунтові води. І вже до літа водний обрій у цьому регіоні виявиться небезпечним для водоспоживання. В умовах посухи, що насувається на Крим - перспектива не особливо райдужна.

Дороги в кашу

Ще однією попутною проблемою, яку на відміну від попередніх, місцеві чиновники могли б розв'язати, якби вони мали бажання - це вбивання місцевих доріг самоскидами, які безперервним потоком везуть нетфте-пісок на територію відстійника.

Везуть відходи з усього півострова, включаючи Севастополь, так що навантаження на дорогу від “Тавриди” до Щолкіно дуже інтенсивне. Але ключова проблема не в трафіку, а в тому, що фірмам-підрядникам, які забезпечують вивіз мазутних викидів, що прибираються з узбережжя, часто немає ніякого резону перевалювати цей вантаж стандартними вантажними машинами. Вони використовують важку вантажну техніку, яка реально продавлює дорогу, не розраховану на таке навантаження.

Бактерії все вирішать

Займатися вирішенням екологічних та інфраструктурних проблем, які на рівному місці створили мешканцям Щолкіно та околиць ліквідатори мазутної аварії, окупаційна влада поки не поспішає. Ймовірно, чиновники справді розраховують на бактеріальне вирішення всіх проблем.

У кримському окупаційному уряді заявили, що вже залучили якесь підприємство, яке переробить мазутно-піскову суміш на добрива. "У лабораторних умовах мазутна маса поєднується з бактеріями, спеціальним розчином, органічними речовинами і поміщюється в тестовому полігоні, в якому визріває протягом кількох місяців. Отримані добрива будуть використовувати в аграрних цілях", - йдеться в повідомленні.

Дуже сумнівною є ідея добрива, до складу якого входить морський пісок. Але така технологія розкладання нафтопродуктів під впливом бактерій справді існує. І першу порцію "нафтоїдів" кримчанам вже надіслали башкирські нафтохімики. Щоправда, поки що для лабораторних випробувань. Судячи з відсутності новин - або затягуються випробування, або пройшли не так, як хотілося б. Бактерії мають свої особливості існування та можуть довгий час не приживатися в умовах, які їм пропонують на відстійнику.

А люди мовчать

Населення цього регіону продовжує сподіватися на швидке вирішення цих проблем і мовчить про існуючі ризики. Ніхто не має ілюзій, що будь-які протестні акції, пов'язані з роботою накопичувача, будуть зустрінуті російським ОМОНом без зайвої емпатії. Але люди бояться навіть таких, здавалося б невинних форм, як петиції чи відеозвернення. До того ж і в цьому питанні вони дуже обмежені.

За інформацією, місцевим блогерам та журналістам у категоричній формі заборонили розміщувати матеріали, пов'язані з проблемами навколо відстійника на території АЕС, а також запевнили, що всі нечисленні паблики регулярно моніторяться працівниками кримського уряду. Крім того, нібито кількох незадоволених громадян, які виявляли активність, викликали до районної адміністрації та проводили “роз'яснювальну роботу”, після чого активності у їхніх діях сильно поменшало. З такою роботою окупаційна влада справляється швидко та чітко.

Павло Буранов для INжир media