×
21 листопада, 14:39
INжир Медиа

Закатати Крим в асфальт. Як на півострові будують непотрібні дороги з максимальною шкодою

Будівництво дороги від траси "Таврида" до Судака. Листопад 2024. Фото: INжир media
Будівництво дороги від траси "Таврида" до Судака. Листопад 2024. Фото: INжир media

В окупованому Криму нещодавно звалився старий автодорожній міст, але водночас в ударному темпі тривають будівельні роботи з прокладання нової траси на Судак.

Чим окупантів не влаштовує стара дорога, яку шкоду нове будівництво завдасть довкіллю, а також які ще мегапроекти загрожують унікальній природі кримських гір - читайте у цьому матеріалі.

Гра в перемички

Розтиражоване російськими пропагандистами "будівництво" нової дороги від траси "Таврида" до Судака - насправді це лише 32 кілометри. На будівництво шляху відвели спочатку три, а потім і всі чотири роки – стільки ж, скільки будували всю “Тавриду”. При цьому поки що заплановано витратити на сумнівну споруду близько тринадцяти мільярдів рублів. Для порівняння, за ці гроші можна було звести 20-25 багатоповерхівок, яких так не вистачає для розселення мешканців аварійних будинків та сиріт.

Тим гостріше постає питання про доцільність зведеної дороги. Згідно з заявами в кримських медіа, дорога потрібна для зручного з'їзду з траси “Таврида” у бік курортів східного Криму. На першому етапі дорожники повинні побудувати ділянку-перемичку, що з'єднує основну транспортну артерію півострова зі старою феодосійської трасою.

Перемичку завдовжки 9 кілометрів вирішили прокласти від села Льговського до Грушівки. Проте, головний парадокс цієї багатомільярдної витівки полягає в тому, що всього за десять кілометрів на схід вже є “перемичка”, яка з'єднує трасу “Таврида” зі Старим Кримом. І для туристів, які їхатимуть з боку Керчі, жодної помітної економії на відстані поява ще однієї перемички не дає.

Ще дивнішою є ідея другого етапу будівництва, в ході якого існуючу дорогу на Судак розширять до чотирьох смуг. Кому потрібні ці простори протягом десяти місяців поза сезоном, коли трафік падає до мінімуму, питання риторичне. Однак авторам здалося і цього мало. В очікуванні колосального напливу автотуристів, вони запланували будівництво додаткових об'їзних доріг в обхід Грушівки, Перевалівки та Дачного, де, мабуть, у години пік очікуються серйозні затори. Думку самих місцевих жителів,  щодо розширення траси, та щодо будівництва об'їзних шляхів, зрозуміло – не запитали.

Що закінчиться раніше

Тим часом місцеві жителі у різних пабликах пишуть, що їм таке "щастя" точно ні до чого, але "Масква рулить". Також у багатьох коментарях простежується думка, що "ті, хто звик жити на великому материку просто не зрозуміють місцевого жителя" і начхати вони хотіли на унікальну природу півострова. Ніхто з місцевих не сумнівається, що розширення траси та будівництво "обходів" призведе до вирубування сотень тисяч дерев унікального за своєю суттю лісу Внутрішньої гряди Кримських гір.

Власне, самі гори, мабуть теж піддадуться "рихтуванню". Для тих, хто хоч раз проїжджав трасою до Судака, це не викликає жодного сумніву - у багатьох місцях скельні виступи максимально наближені до дороги і розширюватися там можна лише “зрізаючи кути”. При цьому варто врахувати, що мальовничі села лежать у вузьких долинах між горами, а отже заплановані “обходи” пробиватимуть також у горах. Все це тягне серйозні ризики для водних ресурсів у цьому регіоні.

"INжир media" вже розповідав про прецедент старокримського кар'єру, коли вибухові роботи призвели до того, що водяні пласти ґрунтових вод пішли глибше під землю. Зникнення водяних пластів своєю чергою призвело і до висихання цілих частин лісу.

Вибухи, вирубування значних ділянок лісу та робота важкої будівельної техніки, без сумніву, вкрай негативно вплине на всю екосистему в околицях. Будуть порушені шляхи міграції тварин, покинуть територію птиці, без яких почнуть хворіти вцілілі дерева, все мальовниче і різноманітне середовище цього куточку Криму виявиться на межі серйозної, якщо не фатальної деградації. Місцеві жителі протистояти цим процесам навіть не намагаються - будь-яка критика відразу розцінюється як "ворожі підступи хохлів". Тому максимальний рівень крамоли - боязкий коментар під публікацією в соцмережах: "Одна надія: гроші нарешті закінчаться, а дерева - ні".

Замість масла - асфальт

Втім, судячи з планів, які озвучив “глава” окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов, гроші на будівництво доріг закінчаться в останню чергу. Цього року очікується завершити будівництво ділянки, яка дозволяє з траси "Таврида" опинитися на Ялтинській трасі одразу в районі Перевального, минаючи всі сімферопольські пробки та Добрівську долину. Та обставина, що ця дорога вбила десятки гектарів лісу в районі Аянського водосховища, нікого особливо не цікавить.

У планах у "дорогобудівників" ще дві “жирні” з погляду екологічних збитків ділянки. Один - це будівництво об'їзної біля Алушти, якраз по межі території Кримського заповідника. І теж з багатотисячною вирубкою лісу, зрізанням скель та іншими подібними "принадами". А другий - "пробивання" виїзду з "Тавриди" на Привітне, яка, за словами пропагандистів, стане альтернативою Ялтинській трасі. Цей проект, враховуючи три десятки кілометрів будівництва чотирисмугового хай-вею в умовах непрохідної гірської місцевості, претендує на звання не тільки найруйнівнішої після “Тавриди” споруди, а й найдорожчої. Кожен кілометр обійдеться щонайменше три з половиною мільярди рублів. За таких розкладів, на тлі помітного подорожчання життя простих кримчан, жарт про те, що в Криму незабаром замість масла на хліб маститимуть асфальт, звучить уже не так забавно.

Павло Буранов для INжир media