×
07 грудня, 18:29
INжир Медиа

В Херсоні обговорили шляхи мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище від діяльності заводу «Кримський Титан».

У ніч з 23 на 24 серпня 2018 року у місті Армянськ у Криму на території заводу «Титан» стався потужний викид небезпечної речовини. Тимчасова влада з боку Росії не відразу визнала, що ситуація небезпечна. Стверджувалося, що концентрації забруднюючих речовин у нормі, а скарг від населення не надходило. Насправді забруднення було масштабним і поширилося в радіусі близько 130 км і торкнулося південних районів Херсонської області.

Негативні наслідки цієї аварії, їх вплив на навколишнє середовище та на здоров’я жителів Херсонської області а також шляхи мінімізації негативного впливу діяльності "Кримського Титану", обговорили сьогодні в Херсонській обласній державній адміністрації.

Представники громадської організації  "Український центр миру" разом з представником уповноваженого з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Іриной Верігіной, заступником голови Херсонської обласної державної адміністрації Едуардом Науменко та Директором Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів облдержадміністрації Олександром Ставнійчуком обговорили шляхи мінімізації негативного впливу діяльності "Кримського Титану".

Під час зустрічі, яка відбулась в Херсонській обласній Державній адміністрації, єкологиня організації "Український центр миру" Діана Сушкова розповіла присутнім про результати дослідження щодо оцінки та аналізу наслідків впливу на навколишнє середовище та здоров’я населення діяльності заводу «Кримський Титан» в АР Крим та Херсонській області на основі опитування населення.

Представники організації рекомендували Херсонській обласній Державній адміністрації вести інформаційну кампанію щодо підвищення обізнаності населення у випадку надмірного забруднення повітря сірчистим ангідридом шляхом публікації розробленої дорожньої карти дій, яка детально описує за якими ознаками можна ідентифікувати подібні забруднення та, що головне, що робити у разі його виявлення. 

Дорожня карта розроблена громадської організації  "Український центр миру"
Дорожня карта розроблена громадської організації  "Український центр миру"

  Заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації  Едуард Науменко підтримав ідею розміщення цієї дорожньої карти на сайті Херсонської обласної державної адміністрації.

Також, всі присутні погодились з необхідністю  покращити систему моніторингу атмосферного повітря у Херсонській області шляхом встановлення вимірювального обладнання для можливості своєчасного виявлення надмірних підвищень концентрацій забруднюючих речовин.

Нагадаємо. У ніч з 23 на 24 серпня 2018 року у місті Армянськ у Криму на території заводу «Титан» стався потужний викид небезпечної речовини. Тимчасова влада з боку Росії не відразу визнала, що ситуація небезпечна. Стверджувалося, що концентрації забруднюючих речовин у нормі, а скарг від населення не надходило.

Як зазначають представники «Українського цента миру», їх організація провела власне дослідження, метою якого було безпосередньо поспілкуватися з місцевим населенням. Важливо було зібрати інформацію, проаналізувати та зробити висновки: чи вплинула екологічна катастрофа на здоров'я людей, чи отримували вони сповіщення від влади про аварію на заводі, чи знали що робити в критичній ситуації, куди звертатися за допомогою та як мінімізувати негативний вплив забрудненого повітря на здоров’я.

У процесі дослідження було опитано 80 мешканців 16 населених пунктів Криму та Херсонської області. За результатами проведеного аналізу експерти громадської організації «Український центр миру» зробили наступні висновки:

- 72,5% опитаних людей відчули погіршення самопочуття. Людей мучив кашель, втома, печіння в носі і горлі, червоніли й сльозились очі, боліла голова. Все це ознаки отруєння сірчистим ангідридом, небезпечною речовиною, яка за тривалого впливу може призвести до непоправних проблем зі здоров'ям;

- населення було повідомлено про екологічне лихо в регіоні не вчасно, через три дні. Деякі люди взагалі не отримували жодних сповіщень. У зв'язку з цим населення панікувало, люди не знали як правильно поводитись та як собі допомогти.

На думку експертів така ситуація є неприйнятною та потребує коригування з організаційної та інформаційної точки зору. Спеціалісти перш за все рекомендують представникам місцевої влади, а саме Херсонської державної обласної адміністрації, збільшити кількість встановлених моніторингових станцій, особливо у регіоні поряд з адміністративною межею з Кримом.

Постійне оприлюднення даних зі станцій дасть можливість своєчасно дізнатися про перевищення концентрацій забруднюючих речовин та вжити відповідних заходів.

Також важливо проводити інформаційну кампанію, доносити до населення відомості щодо того, за якими ознаками можна ідентифікувати наявність надмірного забруднення повітря сірчистим ангідридом та як діяти у такій ситуації.

Реалізація вищезазначених рекомендацій дасть змогу завчасно дізнатися про подібні екологічні катастрофи та оперативно вжити заходів для зменшення негативного впливу на здоров’я людей.