×
24 березня, 19:12
INжир Медиа

Тортури, утиски і рух до деокупації Криму обговорили в Херсоні урядові та громадські організації

Зліва направо: Олексій Тільненко, Ірина Верігіна, Михайло Батрак. фото: INжир
Зліва направо: Олексій Тільненко, Ірина Верігіна, Михайло Батрак. фото: INжир

24 березня в прес-центрі «ІРС-Херсон», за участі урядових та громадських організацій, які опікуються темою Криму, відбувся інформаційно-просвітницький захід, присвячений  окремим аспектам реалізації державної політики України в сфері деокупації Криму.  

Організатором зустрічі виступив  Сектор у Херсонській області Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. У заході також взяли участь: Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим (ППУ в АРК) Антон Кориневич, Представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ірина Верігіна, представник регіонального офісу громадської організації "КримСОС" Олексій Тільненко, представник УГСПЛ з питань Криму Віктор Вуйка та коррдинатор ініціативи "Кримський процес" Михайло Батрак.

"У тому, що нині відбувається на території тимчасово окупованого Криму, мають бути добре обізнаними жителі найбільш наближеної до півострова Херсонської області. Це допоможе мінімізувати наслідки російської пропаганди і сформує міцне підґрунтя для реалізації заходів з деокупації та реінтеграції. Саме для поширення такої інформації ми запросили до співпраці місцеві засоби інформації", - зазначив у вступній промові завідувач Сектору у Херсонській області Мінреінтеграції Денис Чистіков. 

Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, під час виступу наголосив на важливості міжнародних механізмів "Кримської платформи", які мають зробити зусилля міжнародного співтовариства в сфері деокупації Криму більш ефективними. Він також відзначив, що  нормативно-правові документи щодо тимчасово окупованих територій, прийняті протягом останніх декількох років українською владою є важливими в тому контексті, що ми демонструємо нашим міжнародним партнерам наскільки сильне у нас бажання і спроможність працювати над звільненням Криму від окупантів.

Під час заходу Ірина Верігіна презентувала щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за 2020 рік, в якій зафіксовані чисельні грубі порушення прав людини на ТОТ АР Крим, які відбуваються через деструктивну діяльність самопроголошеної влади з часу тимчасової окупації Кримського півострова:

"У щорічній доповіді зазначено, що окупаційна влада РФ відмовляє в доступі до АР Крим незалежним міжнародним наглядовим місіям. Незалежні адвокати, правозахисники і журналісти, які працюють на тимчасово окупованому півострові, піддаються залякуванням, погрозам та переслідуванням. Окупаційна влада відмовляється надати доступ Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини до наших громадян, які знаходяться в містах несвободи на території АР Крим, що вказує на наявність порушень прав людини. Необхідно зазначити, що жодна з офіційних скарг потерпілих не призвела до покарання винних. В тому числі системні звернення Уповноваженого до федеральної служби виконання покарань РФ та 60 особистих звернень до Уповноваженого з прав людини в РФ залишаються без належного реагування", - відзначила Ірина Верігіна.

Керівник регіонального офісу організації "Крим-SOS" Олексій Тільненко акцентував увагу присутніх на порушеннях окупаційною владою прав і свобод громадян України в сфері користування земельними ресурсами на півострові. У сучасних умовах окупаційна влада тисне на жителів Криму, позбавляючи їх земельних ділянок, права на землю.        

Автор проекту "Лист у неволю", один з лідерів громадської ініціативи "Кримський процес" Михайло Батрак розповів присутнім про дієві механізми підтримки політв’язнів, які наразі через власні переконання й принципову громадянську позицію стали жертвами репресій окупантів. Він звернувся з проханням до присутніх також надіслати листа зі словами підтримки одному із засуджених та якомога ширше розповсюдити інформацію про акцію.

Представники урядових структур і громадських організацій Херсонської області під час заходу засудили злочинні дії самопроголошеної влади на тимчасово окупованій території Кримського півострова, які спрямовані на системне порушення   основоположних прав і свободи громадян України.

Зазначена ініціатива є першим заходом в черзі наступних щодо висвітлення ситуації на Кримському півострові в контексті актуальних питань деокупації Криму та протидії російській агресії щодо України.

Сім років поспіль, з моменту російської окупації Криму українці піддаються масштабним репресіям та тиску за бажання говорити рідною мовою, збиратися з приводу знаменних для української культури подій, святкувати разом дні народження Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка. Українська мова майже повністю викорінена окупантами із системи середньої освіти Криму. На сьогодні її викладають лише в одному заході у Феодосійській гімназії, яка достатньо не забезпечена ані підручниками, ані викладацьким складом. Місце українських громадських організацій в Криму посіли фейкові, контрольовані Москвою псевдогромадські маріонеткові утворення на кшталт «гридчинскьої переяславької ради».

 Сьогодні, для російської окупаційної влади бути українцем в Криму – це злочин, адже слово Україна це – суцільний жах, який переслідує окупанта.  

 З метою підтримки атмосфери відчуження, страху, недовіри,  формування в свідомості населення Криму уяви про неминуче жорстоке покарання і тортури за найменші прояви поваги і любові до української культури. Із використанням підконтрольних ЗМІ та силовиків на території півострову здійснюються цілеспрямовані акцій із залякування населення.

Саме після участі в заходах з нагоди дня народження  українського поета Тараса Шевченка 10 березня в Криму російськими силовиками був незаконно затриманий співробітник редакції Радіо Свобода "Крим Реалії"  Владислав Єсипенко. За свідченням правозахисників, російським "слідством" щодо нього було застосовано психологічне та фізичне насильство, включаючи, тортури електричним струмом з метою вибиття показань для подальшої фабрикації політично мотивованої справи. Сьогодні Владислав Єсипенко позбавлений права на захист. Він як і багато інших громадян України незаконно утримується в жахливих умовах російської пенітенціарної системи, яка ігнорує навіть дотримання елементарних санітарно-гігієнічних норм, пов’язаних із запобіганням поширенню пандемії COVID-19.

16 березня 2021 р. українські правозахисні організації «Кримська правозахисна група», «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля», «Кримськотатарський Ресурсний Центр», «Українська Гельсінська спілка з прав людини», ГО «КримSOS», «Центр громадянських свобод», «Медійна ініціатива за права людини», «Центр прав людини ZMINA», Центр громадянської просвіти «Альменда», «Регіональний центр прав людини», «Дім прав людини Крим» виступили із заявою з приводу затримання у Криму Владислава Єсипенка у зв’язку з його громадянською позицією і з вимогами  до російської влади щодо:

- негайного звільнення Владислава Єсипенка та всіх політичних в’язнів, які утримуються в місцях несвободи на території АР Крим та м. Севастополя або Російської Федерації;

- припинення переслідування мешканців Криму за незгоду з окупацією та висловлення своїх поглядів тощо.

З використанням інструментарію "Кримської платформи" санкції проти Росії за грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, що скоєні в окупованому Криму мають бути посилені. Необхідно продовжити тиск на керівництво РФ, щоб домогтися звільнення усіх політв’язнів, ввести персональні санкції проти посадових осіб окупаційної влади Криму та Російської Федерації, які причетні до політично мотивованих переслідувань громадян України.

Зазначена ініціатива є першим заходом в черзі наступних щодо висвітлення ситуації на Кримському півострові в контексті актуальних питань деокупації Криму та протидії російській агресії щодо України.

Віктор Гриненко для медіапроєкту "INжир"