×
21 жовтня, 13:55
INжир Медиа

Суцільний "хелловін". Силовики у Криму активізували пресинг на віруючих із “нескріпних” конфесій

Останні два місяці на окупованому півострові відзначається явне загострення релігійних переслідувань. Усіх, хто вірить "не так, як треба" і раніше планомірно переслідували, проте за останні тижні подібні події стали відбуватися набагато частіше.

Хто найчастіше стикається з репресіями і з чим може бути пов'язане осіннє "загострення" релігійних переслідувань - читайте в цьому матеріалі.

“Свідки Єгови”

Щодо представників цього віровчення на півострові сформувався свій певний темп - у середньому проти чергової групи віруючих порушували по одній кримінальній справі раз на півроку. А тут хвиля обшуків серед керченських адептів цієї релігії прокотилася лише через півтора місяці після жорстких затримань у Раздольненському районі. Тоді під погрозами тортур та розправи з близькими, кримські силовики домагалися паролів на п'ять адрес віруючих, у Керчі - вже не менше, ніж по десяти.

В обох випадках кримінальну справу порушено проти одного учасника релігійного об'єднання. Але в громадах Раздольненського району та Керчі “Свідки Єгови” не почуваються у безпеці. Кілька років тому в Сімферопольському районі теж починалося все з одного затримання, а потім справа розросла до восьми фігурантів і слідчим навіть довелося ділити його на два окремі провадження.

Також у ці два місяці “Верховний суд Криму” закріпив за собою репутацію безжальної інстанції стосовно представників цього віровчення. Для двох засуджених до умовних термінів представників Червоногвардійського об'єднання “Свідків Єгови” апеляційний суд посилив покарання, замінивши умовні строки на реальні шість років ув'язнення. Приголомшених віруючих взяли під варту просто у залі суду.

Зачистка української церкви

Маленький дерев'яний храм в Євпаторії, який розташовувався між двома дев'ятиповерхівками на околиці міста, окупаційний суд ухвалив знести ще 2019 року. Пропагандисти тоді активно розганяли фейк, що нібито релігійна громада відмовилася "жити за російськими законами", хоча насправді окупаційна адміністрація без пояснення причин розірвала договір оренди. П'ять років після цього в церкві продовжували богослужіння і на літо цього року вона залишалася єдиною, що постійно діє в Криму.

Окупанти зносять дерев’яний Хрестовоздвиженський храм ПЦУ у Євпаторії, 29.08.2024. Фото: Митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент
Окупанти зносять дерев’яний Хрестовоздвиженський храм ПЦУ у Євпаторії, 29.08.2024. Фото: Митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент

29 серпня окупанти її демонтували самостійно і тепер розшукують членів приходу, щоб зобов'язати тих сплатити витрати на знесення їхнього релігійного об'єкта. А через місяць колаборанти “рейдернули” ще один храм цієї конфесії.

У селищі Жовтневому на дверях храму Кримської Єпархії Православної церкви України з'явився папір із написом «Опечатано. Майно адміністрації Жовтневого сільського поселення». Також на ній стоїть підпис глави російської адміністрації селища.

 На фото: Опечатані двері храму Кримської Єпархії Православної церкви України в селищі Жовтневе.
 На фото: Опечатані двері храму Кримської Єпархії Православної церкви України в селищі Жовтневе.

На якій підставі місцевий колаборант зарахував церкву до активів своєї адміністрації, не відомо. Раніше представники цього віровчення про претензії місцевої влади не заявляли.

"Це знищення української мови, культури - української ідентичності у значного населення півострова, у яких залишалася церква як єдиний осередок українства в Криму", - прокоментував "віджимання" майна настоятель храму.

"Вороги" муфтіята

Зазнають серйозного тиску і мусульманські громади, які не визнають верховенства кримського муфтія, що став одним із найактивніших колаборантів. На початку липня силовики провели облави у Сімферопольському районі, припинивши діяльність “незаконних” на їхню думку релігійних шкіл. У заявах пропагандистів прямо наголошується – маски-шоу нагрянули тому, що установи не були пов'язані з Духовним управлінням мусульман Криму.

Тим часом у “Верховному суді Криму” розпочався розгляд позову кримського управління юстиції про припинення реєстрації мусульманської релігійної громади “Алушта”. Члени цієї громади, за дивним збігом обставин, теж не шанують муфтія-колаборанта, за що тривалий час зазнавали різноманітних переслідувань - від протоколу про дрібне хуліганство до судових вердиктів про причетність до тероризму. Але оскільки якихось змін усе це не дало, громаду намагаються просто ліквідувати, розраховуючи на те, що це якось змінить ставлення місцевих мусульман.

З чим пов'язано

Відзначаючи помітний сплеск релігійних утисків, правозахисники задаються питанням про те, з чим це може бути пов'язано. Одна з гіпотез, що пояснює не типову активність, пов'язана із зміцненням позицій ставленика Путіна – митрополита московського патріархату православної церкви Тихона. Не виключено, що на ниві боротьби “з єретиками”, “розкольниками” та “сектантами” російський піп вибудовує свої робочі відносини з місцевими силовиками, щоб не поступатися цими можливостями тому ж кримському муфтію Еміралі Аблаєву.

За іншою версією, російський репресивний апарат користується ситуацією повномасштабної війни, коли вся увага світової спільноти зосереджена на обстрілах цивільного населення та тортурах на окупованих територіях. На опечатаний храм чи черговий обшук зараз ніхто не подивиться. Найзручніший час, не привертаючи суспільної уваги, розібратися з найбільш системними релігійними структурами, які не дають “чекістам” спокою, як потенційні центри опору окупації.

Павло Буранов для INжир media