×
06 жовтня, 14:08
INжир Медиа

Сезон під гуркіт канонади. Яким був цей курортний сезон в окупованому Криму

Місцева окупаційна влада бадьоро запевняє, що туристичний сезон на півострові пройшов чудово, а кількість відпочиваючих була на третину більше, ніж у попередньому році.

Кого записують у “туристів” та як оцінюють сезон самі місцеві жителі – читайте у цьому матеріалі.

30 відсотків туди-сюди

Віце-президент російської Асоціації туроператорів Сергій Ромашкін вважає, що Крим показав у літньому сезоні визначний результат, хоч і не рекордний. За його оцінками, на півострові відпочило на 30-35 відсотків більше людей, ніж попереднього.

"Ми цього сезону надзвичайно задоволені, Крим був одним із найпопулярніших напрямків на Чорноморському узбережжі", - поділився спостереженнями Ромашкін.

Зі свого боку “глава” регіону Сергій Аксьонов заявив, що кількість відпочиваючих була на третину менша, ніж до повномасштабного вторгнення в Україну. Однак, такі результати він назвав добрими, "враховуючи обстановку". За його інформацією, візуально південний берег влітку був завантажений.

“Та й у Євпаторії щодня колеги кажуть, що ніде яблуку впасти. І на пляж там зайти майже неможливо”, – сказав Аксьонов.

При цьому в його заяві привертає увагу два аспекти. По-перше, оцінку турпотоку місцева влада оцінює “візуально” або зі слів неназваних “колег”, які, мабуть, брехати Аксьонову не будуть. А по-друге, цікава сама тональність оцінки, з визнанням певних проблем, "з огляду на обстановку". Прямо заявити, що сезон був ніяким колаборантам собі дозволити не можуть - їх же в недоробці і звинуватять. Але й відверто брехати кримчанам, що вони цього літа озолотилися на відпочиваючих – також не ризикнули.

Шезлонги в окопах

Але найбільше пікантно і багатозначно звучить фраза: "на пляж там зайти майже неможливо". Особливо на тлі констатації факту про те, що "деякі санаторії та готелі не змогли розпочати роботу в літній період через фортифікаційні споруди на пляжах". При цьому ні кількість цих "деяких" санаторіїв та готелів, ні тим більше їх локалізацію Аксьонов чомусь не уточнює.

А ми внесемо ясність. "Деякі" - це практично всі курортні селища західного Криму в Раздольненському, Чорноморському та Сакському районах. У багатьох місцях не тільки з'явилися траншеї та вогневі точки посеред пляжів, а й "ввічливі люди" з автоматами, які наполегливо рекомендували забути про відвідування пляжних територій. До речі, Євпаторію, де за словами “колег” Аксьонова, ніде яблуку впасти, цей процес теж частково торкнувся, сильно вдаривши по місцевому бізнесу.

Цікаві "туристи"

Ще на початку серпня окупаційна влада заявила про те, що Крим прийняв за вісім місяців понад чотири з половиною мільйони відпочиваючих, з яких 3,2 мільйона - влітку. При цьому такі цифри точно не залишилися б непоміченими для більшості жителів півострова, проте, за фактом, за винятком Судака та південного узбережжя ніде позитивно сезон не оцінили.

Як зазначають експерти, жонглювати цифрами кримським чиновникам дуже не складно. У "туристи" вони записують поранених російських військових, яких відправляють на лікування до місцевих санаторіїв. Туди ж включають місцевих жителів, які у вихідні вибралися на пляж. А якщо треба, то взагалі всіх пасажирів, які прибувають на територію окупованого півострова, незалежно від реальних цілей їхнього візиту.

Примітно, що окупаційна влада ніде не наводить пояснень про те, як вони вирахували заявлені цифри “відпочинок”. Дев'ять років тому сам Аксьонов і критикував методику аналізу, засновану на даних пасажирських терміналів.

"Я цього року злітав сто разів до Москви, туди-сюди, якщо мене порахували, то я був сто разів турист", - обурювався тоді колаборант. Цього року про методику ніхто не каже, лише про візуальне сприйняття.

Візуалом ситий не будеш

Місцеві жителі, які зав'язані на курортний бізнес і не потрапили у смугу оборонного будівництва, оптимізму місцевих чиновників щодо успішного сезону категорично не поділяють. Визнають, що на Південному березі було справді багато людей, проте їхня платоспроможність була вкрай низька.

“Всі санаторії були забиті бюджетниками. Здебільшого пенсіонерами чи роботягами, яким видали безкоштовну путівку. Толку від таких відпочиваючих практично нуль. А платоспроможні клієнти обрали для відпочинку мабуть безпечніші варіанти в Сочі або в Туреччині”, - поділився спостереженнями один із мешканців Алупки.

"Щоб зрозуміти, що це були за туристи уявіть, що не раз і не два за день від мене завзято чекали на здачу в один рубль", - розповідає власник торгової точки на алеї в Судаку.

А власник одного з міні-готелів зазначив, що рекламу свого закладу переорієнтував на кримчан, бо вони цього року виявилися щедрішими на додаткові послуги його закладу, аніж приїжджі з російської глибинки.

"Я намагався віддавати бронь тим, хто на кримських номерах (телефонних - ред.), з ними мороки немає, а ці за три копійки душу виймуть", - нарік отельєр.

Павло Буранов для INжир media