×
21 січня, 14:49
INжир Медиа

Повітряні замки замазучених пляжів. Під Севастополем так і не розпочалося будівництво п'ятизіркового готелю

На фото: проект комплексу
На фото: проект комплексу

Цього року у селі Любимівка під Севастополем має відкритися гігантський курортний комплекс із п'ятизірковим готелем, віллами, пляжем та дитячим багатофункціональним центром.

Наскільки реалістичними виявилися чергові інвестиції "світового рівня", кому віддали під забудову прибережну ділянку і які розкопки опинилися під загрозою - читайте в цьому матеріалі.

Драйвер на гальмах

“Сьогодні стартує принципово новий етап розвитку Севастополя. Проект "ЮГА" стане багатофункціональним комплексом світового рівня та новим драйвером розвитку всієї північної частини міста”, - запевняв журналістів інвестор проекту Наїль Ізмайлов на економічному форумі у Санкт-Петербурзі у 2022 році. Там же місцевий “губернатор” міркував про те, як добре, що місто змогло залучити п'ятнадцять мільярдів інвестицій.

Але з якихось причин заява про “старт” виявилася передчасною. На початок 2025 року, коли деякі пропагандистські медіа вже обіцяли завершення проекту, його будівництво навіть не почалося. Немає жодних орієнтовних планів введення об'єктів в експлуатацію і на офіційному сайті проекту, що виглядає досить дивним з огляду на намір девелопера сформувати пайовий фонд із приватних інвесторів, яких насамперед цікавлять терміни.

У середині позаминулого року окупаційна влада Севастополя раптово заговорила про невизначеність. “Питання про терміни реалізації такого масштабного інвестпроекту залишається відкритим. Це може бути 2-3 роки, але, можливо, 7-10 років. І справа не лише у грошах, а й у питаннях безпеки, наскільки люди будуть готові вкладати гроші в об'єкти нерухомості в регіоні”,заявив уповноважений із захисту прав підприємців Севастополя Ілля Пестерніков.

Це при тому, що проект анонсували вже в розпал повномасштабного вторгнення, коли всі ризики були очевидні. І анонсовано саме під гучні заяви, що незважаючи на безпрецедентні санкції, проект комплексу «Півдня» не зазнав змін у термінах реалізації чи складі інвесторів із представників міжнародної спільноти. А тут раптом питання виявилося "відкритим".

Мільярди з нізвідки

Власне, все було цілком очевидно з самого початку, коли пропагандистські ресурси постили гучні заяви, але жодним словом не згадували про те, що за фірма вирішила так облагодіювати занедбані недобудови в Любимівці. І було що ховати. Вкласти 40 мільярдів у нібито будівництво п'ятизіркового готелю, супер-фешенебельних вілл та пентхаусів збиралося ТОВ “Спеціалізований забудовник “Сходження”.

За даними з баз перевірки контрагентів, ця фірма була заснована за рік до появи на пітерському економічному форумі з ідеєю "драйвера севастопольської економіки". В комплекті у компанії з амбіціями мільярдних вкладень усі ознаки контори-одноденки: статус мікропідприємства, статутний капітал у 100 тисяч рублів, юридична адреса в місці масової реєстрації, чисельність персоналу в п'ять осіб та один засновник, він же директор, причому із сумнівною репутацією. Згідно з відкритих даних, раніше Надія Титова очолювала і була власником двох комерційних структур у Москві, обидві з яких надалі були ліквідовані.

Додають барб також фінансові показники компанії за 2023 рік. У період, коли девелопер мав уже розгортати зведення "чудо-комплексу", на рахунки компанії надійшло всього три мільйони рублів, а витрати склали 54 мільйони. Дуже "переконливі" цифри на тлі планів побудувати десяток шістнадцятиповерхівок з видовими апартаментами.

Цілком ймовірно, всі ці розповіді, про потужний поштовх розвитку регіону і новий старт ділової активності північної сторони Севастополя разом з нереалістичними планами супер-елітного комплексу, були необхідні просто для виправдання продажу величезної земельної ділянки з виходом до моря і дозволом на будівельні роботи. Ціна такої ділянки ще кілька років тому виправдала б усі витрати на ескізи “курортного комплексу”, замовні публікації та поїздку на форум до Пітера, але після системних повітряних атак та забруднення акваторії нафтою бажаючих, мабуть, сильно поменшало.

Воно і на краще

Черговий провал барвистих "повітряних замків" на морському узбережжі був би абсолютно тривіальною історією, якби не одна обставина. Прямо на викупленій під забудову території знаходиться об'єкт культурної спадщини "Гончарний центр Усть-Бельбекський", відомий археологам, що досліджують кримське середньовіччя. Тут проводилися розкопки, починаючи з 1901 року до початку дев'яностих.

Нинішня міська "влада" Севастополя, включаючи “губернатора” Михайла Развожаєва, явно була зацікавлена ​​в оформленні всіх дозвільних документів і домоглася в історико-культурній експертизі рішення з формулюванням “необхідне проведення рятувальних археологічних польових робіт (розкопок) з повним або частковим вилученням археологічних предметів на початок робіт”.

Це означає, що перед копанням котловану під фундамент багатоповерхівки забудовник дасть археологам кілька тижнів щоб дістати все що вони встигнуть. Після цього об'єкт культурної спадщини буде залито бетоном. Це, звичайно, за умови, що Развожаєв все-таки зможе знайти якихось залітних девелоперів, які готові ризикнути мільярдами заради сумнівних інвестицій у прифронтовій зоні на замазученому узбережжі.

Павло Буранов для INжир media