×
02 грудня, 15:18
INжир Медиа

На всіх не вистачить. Яким буде кримський бюджет наступного року

У підконтрольному окупантам уряді Криму повною мірою йде доопрацювання бюджету регіону на наступний рік.

Які фінансові амбіції закладають кримські окупаційні чиновники, чим збираються закривати "нестачу" і що із запланованого в актуальному бюджеті залишилося невиконаним - читайте у цьому матеріалі.

Москва платитиме менше

Минулого тижня у кримському "парламенті" було представлено проект бюджету на наступний рік. Насамперед він звернув на себе увагу амбітними цифрами наповнення доходної частини. Ще рік тому, прикидаючи порядок цифр, кримські фінансисти намітили, що у 2025 році піднімуть суму очікувань на десять мільярдів рублів, проте за минулий рік їхні апетити зросли вдвічі, і тепер вони розраховують на 220 мільярдів доходів.

Однак, тут цікава не сама ця цифра, а те, яку частину від цієї уявної суми кримська окупаційна влада зобов'язується наступного року “наскирдувати” самостійно. І ось тут раптом з'ясовується, що всі двадцять "ярдів", на які новий бюджет більший за попередній - за рахунок кримських платників. У році, що минає, вони повинні були забезпечити 72 мільярди, у наступному - вже 94 мільярди. Це вказує на те, що потоки федеральних дотацій на півострів будуть меншими щонайменше на 7 відсотків від нинішніх.

Недобір збільшимо на третину

Але крім цього важливого висновку слід звернути особливу увагу на той факт, що ні головна з фінансів на півострові Ірина Ківіко, ні інші профільні структури, ні єдиним словом не обмовилися про те, як цього року у них склалося з наповнюваністю доходної частини. Може там справді ринули потоки надходжень? Тоді збільшений одразу на третину прогноз – це адекватний захід. Але якщо це так, то чому мовчать і не називають рекордних сум зборів?

Існує версія, що не все гладко виявилося навіть на рівні виконання нинішніх завдань. Не було нормального курортного сезону, який би дав більше зборів, не продавалося за нормальними цінами “віджате” в українців майно, не вкладалися так як хотілося б у капітальні інвестиції, залишилися без поливу аграрії. У публічному доступі є лише інформація за перші чотири місяці року, згідно з якою чиновники з січня по квітень “наскребли” з кримчан лише 21 мільярд, а мали б 24.

Розраховували підтягнути після літа, але не склалося. І осінь, судячи з відсутності цифр, не задалася. Як за таких розкладів кримські функціонери збираються рвонути наступного року і зібрати на третину більше - поки що не зрозуміло.

Візьмуть кредит?

Крім дивностей навколо розмірів своїх надходжень у доходну частину скарбниці, у представленому для кримських депутатів проекті, непристойно "відсвічує" досить помітна "дірка" 3,9 мільярда. Це означає, що чиновники окупаційної влади запланували витратити майже на чотири мільярди більше, ніж заробити. Розмір дефіциту бюджету не прям критичний, але за межею адекватного і точно вище, ніж спочатку планували, коли розписували показники на трирічний період.

Втім, найпримітніше не у розмірі дефіциту, а в тому, як колаборанти бачать вирішення цього питання у майбутньому. Ірина Ківіко запевнила "народних обранців" у парламенті, що "покриття дефіциту ми плануємо здійснити за рахунок залишку бюджетних коштів на єдиному рахунку бюджету Криму". Ну, тобто не заплатити комусь, кому пообіцяли бюджетні гроші цього року, а затягти борг до наступного бюджету.

А ось “глава Криму” Сергій Аксьонов через тиждень після виступу Ківіко, під час затвердження проекту у "кримському уряді", раптово запевняв, що на покриття нестачі візьмуть кредит.

"Бюджетний дефіцит покриватиметься прогнозними залишками, що склалися за рахунок додаткових доходів, економії, а також за рахунок залучення інфраструктурного кредиту з федерального бюджету", - повідомив Аксьонов.

У російських реаліях із літа цього року справді запустили таку програму: бюджет регіону може взяти кредит на розвиток. Термін кредиту, майже іпотечний – від п'ятнадцяти років. З відстроченням погашення на три роки з моменту отримання. І лише під три відсотки річних.  Все гаразд, крім того, що видають цей кредит переможцю конкурсу проектів. І в основному під щось серйозне та велике. У Краснодарі взяли під будівництво комплексу очисних споруд, у Челябінську та Нижньому Новгороді – на прокладку метро. В усіх випадках десятки мільярдів. Щось підказує, що чотири "ярди", щоб закрити дірку в бюджеті - не дуже вписується у формат цієї програми.

"Соціальність" зашкалює

Крім усього іншого, проект бюджету на наступний рік, що за версією, поданою Ківіко, що у виконанні Аксьонова, не фонтанує деталями видаткової частини. Кримські чиновники якось не поспішають говорити про те, куди і скільки планують направити грошей. Відомо, що соціальна частина бюджету справді більша за нинішню і можливо це дозволить підняти зарплату учителями та вихователям на дві-три тисячі рублів (на 20-30 доларів, у цінах на кінець листопада).

Втім, коли обговорювався бюджет-2024, то й довкола нього було багато галасу про соціальну орієнтованість та збільшення всіх соціальних виплат. Можливо індексація справді відбулася, але лише рівень реальної, а не записаної у планах інфляції залишив цю індексацію взагалі не поміченою. А про ефективність та реалістичність інших соціальних програм підтримки найкраще можна зрозуміти на прикладі історії з “наданням” житла сімферопольським сиротам.

Гроші на житло для сиріт виділили. Але за такими цінами, що за них і хлів не купиш. В якості альтернативи "черговикам" запропонували проект будівництва модульних швидкомонтованих будинків у маленькому селі Ароматне за 25 кілометрів від Сімферополя. Газ проводити доведеться за власний рахунок. Дитячі садки, школи, аптеки та магазини – у сусідніх селах. Будинки не придатні для тривалого проживання, швидше за все їх експлуатація — близько десяти років. А так – так, соціальна програма підтримки сиріт є та "працює".

Павло Буранов для INжир media