×
30 травня, 13:45
INжир Медиа

"Мертві душі" кримського поголів'я. Як бруцельоз допомагає сховати розкрадання грошей на розвиток тваринництва

Кілька місяців тому Комітет із протидії корупції окупованого Криму виявив 120 фактів внесення ветеринарними лікарями недостовірних відомостей у ветеринарні свідоцтва на велику рогату худобу. Матеріали нібито було передано до правоохоронних органів, проте відтоді жодних новин на цю тему не було.

Що насправді криється за спалахами бруцельозу на півострові та виявленими фальшивими свідоцтвами – читайте у цьому матеріалі.

Завезли здалека

Все почалося наприкінці минулого року з тривожного повідомлення про те, що в Криму вперше за багато років виявили бруцельоз - хворобу великої рогатої худоби, яка призводить до інтоксикації сільгосппродуктів і є небезпечною для людини. А наприкінці січня повідомили, що є і перші хворі, інфікованими виявилося дев'ятеро людей.

Ветеринари з'ясували, що перший випадок був пов'язаний із завезенням хворої чи вакцинованої тварини з якогось російського суб'єкта, не називаючи з якого. "Ми перевели режим роботи з піврічного до щомісячного моніторингу всіх тварин, продукція з яких надходить на наші ринки", - розповів голова окупаційного Державного комітету ветеринарії Криму Валерій Іванов.

Вже тоді йшлося про десятки голів великої рогатої худоби, у якої виявили захворювання. Заходи посилили, але незважаючи на це, до кінця зими ветеринари зафіксували щонайменше шосте за рахунком вогнище бруцельозу. Чутки про масштабну конфіскацію худоби та птиці поповзли селами не лише Білогірського району, а й усього регіону.

Що це було?

Версія окремих “правозахисників” про те, що під приводом бруцельозу щодо фермерів віджимають худобу, щоб нагодувати російських військових, не витримує жодної критики. По-перше, не ті масштаби, щоб говорити про скільки-небудь системне забезпечення великих армійських з'єднань. По-друге, постачання продуктів харчування окупаційним збройним силам – це централізована, глибоко та надійно корумпована система, в якій не може бути місця самодіяльності на місцях.

А відповідь на запитання, навіщо головний ветеринарний лікар окупованого півострова так активно наганяв паніку з осередками та спалахами бруцельозу якраз ховається за новиною про те, що в роботі однієї з його установ борці з корупцією виявили понад 120 свідоцтв на велику рогату худобу з недостовірними відомостями.

“Зазначені дії сприяли несумлінним сільгоспвиробникам у неправомірному отриманні заходів фінансової підтримки від держави на придбання, утримання та забій тих самих тварин”, – йдеться у повідомленні в телеграм-каналі комітету.

Рогата схема

Для стороннього спостерігача зв'язок не очевидний, але тим, хто безпосередньо і в деталях знайомий із ситуацією "у полі", схема відкривається як на долоні. Так уже збіглося, що “бруцельоз” почав лютувати саме у тих фермерських господарствах, які були учасниками державних програм підтримки та розвитку великої рогатої худоби. І обережно за кілька місяців до подання підсумкових звітів про результати фінансування.

Як пояснив кореспондентові “INжир media” один із фермерів, знайомих із обстановкою, “спалах захворювання” допоміг приховати масштабні махінації з освоєнням цих державних програм.

“Дають, наприклад, два мільйони на купівлю племінного стада. Але десь третина цієї суми йде на хабарі та відкати. І замість племінного стада фермер бере звичайних, менш продуктивних тварин. Але коли програма закінчується, можуть приїхати та перевірити, де племінні бики та корови. А фермер їм відповість, що їх убив бруцельоз”, - розповів аграрій.

При цьому він не виключив, що вилучене на забій стадо за документами виявиться на пару десятків голів більше, ніж за фактом у господарстві. При цьому "вилучені" по паперах корови, нічого не підозрюючи, пастимуть у сусідньому яру, але вже у статусі звичайної худоби, а не придбаної за кошти державної підтримки. Такий порядок розвитку подій влаштовує і фермерів, і ветеринарів, які мають доступ до реєстрації великої рогатої худоби, а отже, можуть легко переводити живих корів у розряд "мертвих душ" і назад.

А мені?

Проте, не влаштовувала ця ситуація голову окупованого Криму Сергія Аксьонова, який, вочевидь, опинився за бортом потоків, пов'язаних з фіктивним убоєм нібито хворої худоби. Знаючи які складності бувають у головного ветеринарного лікаря Валерія Іванова з контролем свого гніву, можемо припустити, що на пропозицію від емісарів Аксьонова "ділитися", головний лікар відповів категоричною відмовою.

Отут борці з корупцією з профільного комітету і вирішили, що давно не перевіряли установи ветеринарного контролю. Як уже згадувалося вище, знайшли за підсумками багато недостовірних відомостей, але називати їх "мертвими душами" та роздмухувати скандал не стали. Навіть на офіційному сайті, який є частиною урядового порталу, повідомлення не опублікували, обмежившись лише постом на своєму телеграм-каналі.

Судячи з відсутності новин про кримінальні справи стосовно співробітників комітету ветеринарії, Іванов свою помилку усвідомив, але раптом спалахи бруцельозу різко припинилися. Втім, можливо, це було сезонне явище перед складанням звітів про результати реалізації програми. А зараз у кримському окупаційному уряді зайняті розподілом нових субсидій на ці цілі. Згідно з останніми даними, фермерам планують за цією програмою роздати 40 мільйонів рублів. А там, дивишся, бруцельоз знову все спише.

Костянтин Акуленко для INжир media