×
07 жовтня, 13:58
INжир Медиа

Конвеєр переслідувань. Три історії кримськотатарських політв'язнів, озвучених на конференції ОБСЄ

На фото: Рустем Гугурік
На фото: Рустем Гугурік

Минулого тижня у Варшаві розпочалася міжнародна конференція з людського виміру ОБСЄ. У рамках цього масштабного заходу родичі кримських татар, яких позбавили волі в окупованому Криму, розповіли про репресії на півострові та про переслідування своїх близьких.

"Приставили ствол"

“Увірвалися рано-вранці... Арешт був жорсткий, нічого не зачитували. Все на очах у двох неповнолітніх дітей”, - розпочала свою розповідь Еміне Сулейманова, сестра політв'язня Марлена Мустафаєва, якого згодом кримські силовики звинуватили у терористичній діяльності за членство у релігійно-політичному об'єднанні “Хізб ут-Тахрір”. За аналогічними звинуваченнями на сьогоднішній день позбавлено волі щонайменше 117 кримчан.

За словами Еміне Сулейманової, релігійну літературу, яка вказувала б на приналежність до “Хізб ут-Тахрір” під час обшуку просто підкинули, засунувши книги під матрац дитячого ліжка. Його дочка це бачила, але її свідчення не мало жодного впливу. Самого Мустафаєва після обшуку на шляху до Управління ФСБ били та приставляли до голови пістолет, вимагаючи, щоб він узяв до рук знайдені книги, залишивши там свої відбитки. Його сестра стверджує, що він так це і не зробив.

Втім, у суді проігнорували відсутність вагомих доказів. Мустафаєва вважали причетним до терористичного осередку на підставі свідчень засекреченого свідка та аудіозапису релігійних зборів.

"Голосу його навіть не було, спілкування не було, але нібито був сміх"
, - наголосила Еміне Сулейманова.

На її думку, переслідування стало результатом активної громадянської позиції її брата, який виріс на прикладах активістів кримськотатарського національного руху.

Хотів урятувати сім'ю

Кримського татарина Рустема Гугурика, який у березні 2022 року вивозив свою родину з окупованої Новоолексіївки до родичів у Бахчисарай, затримали на кримському пункті перепустки. Разом із дружиною та шестирічною дитиною його протримали 58 годин на пункті пропуску, а потім відвезли до Управління ФСБ. Про це розповіла його родичка Тетяна Лук'яненко. Згодом він отримав звинувачення в тому, що допомагав кримськотатарському батальйону імені Номана Челебіджихана.

За словами Лук'яненко, його здоров'я і без того було поганим, а впродовж перебування під вартою ще більше погіршилося. При цьому після вироку суду, за її інформацією, кримського татарина етапували в Ульянівське СІЗО, ​​але потім знову повернули до Криму і там, у СІЗО-2, він зазнав істотного психологічного та фізичного тиску. Минулого року його остаточно вивезли з Криму, при цьому не дозволили взяти з собою жодних ліків.

На даний момент Рустем Гугурік знаходиться у виправній колонії номер вісім по Республіці Бурятія, за 6500 кілометрів від рідного дому. З моменту свого прибуття і досі він не отримує необхідної медичної допомоги, а кілька тижнів тому його без пояснення причин відправили до карцеру на п'ятнадцять діб.

Зайняв грошей другу

У свою чергу Айше Куртамет розповіла, що її син Аппаз Куртамет також у 2022 році зник на пункті пропуску “Чонгар” і кілька місяців про його долю нічого не відомо. Згодом, за словами матері політв'язня, з'ясувалося, що в його телефоні було виявлено листування з колишнім однокурсником по ліцею, який попросив зайняти йому п'ятсот гривень, а пізніше повідомив, що воює у складі добровольчого батальйону “Крим”.

Айше Куртамет стверджує, що її синові запропонували співпрацю з ФСБ, а коли він відмовився ставати інформатором, то, щоб помститися, завели на нього справу за статтею про фінансування незаконного збройного формування. Наразі Аппаз Куртамет відбуває покарання у в'язниці "Володимирський централ".

"Усім відома в Росії і в СНД ця в'язниця, де знаходяться вбивці і жорстокі ґвалтівники ... У цій страшній в'язниці він щодня зазнає ламання духу", - заявила Айше Куртамет.

Мати політв'язня закликала допомогти у її боротьбі за визволення сина і звернула увагу, що батька Аппаза Куртамета теж позбавили волі російські силовики.

“Я залишилася одна в цій боротьбі, після того, як його батька заарештували. Його викрадали, відпускали, наступного разу заарештували, вже офіційно і зараз його батькові також готується звинувачення”, - заявила Айше Куртамет.

Раніше “INжир media”розповідав історію переслідування Халіла Куртамета, якого звинуватили у тому, що він був членом добровольчого батальйону імені Номана Челебіджіхана.

Павло Буранов для INжир media