×
15 квітня, 19:35
INжир Медиа

Інформаційні маніпуляції з боку кримських "ЗМІ" направлені на мешканців Херсонської області

У ході проведеного моніторингу кримського інформаційного простору у  березні 2021 року зафіксовано факти маніпуляцій російських ЗМІ з пропагандистською метою в напрямку Херсонської області. 

Протягом березня на кримських сайтах та у групах соціальних мереж розміщено понад 30 інформаційних матеріалів, меседжі яких направлені саме на територію Херсонської області та її мешканців.

Взагалі їх можна розділити за наступними основними напрямками:

 - Критика влади, її дій, у т.ч. щодо неспроможність вирішувати нагальні питання в основних сфераж життєдіяльності. 

Основними «спікером» в зазначеному напрямку окупаційна влада вже тривалий час використовує Олексія Журавка (колишній народний депутат України від політичної партії «Партії Регіонів»), який після лютого 2014 року залишив територію України та більшість часу проводить на території тимчасово окупованого Криму. Останній продукує для російського ЗМІ меседжі та  формує смислові акценти, які створюють враження наявності постійної загрози вторгнення Російської Федерації на територію Херсонщини. Частіше за все, така ймовірність пов’язується зі спробою поновити на Кримському півострові доступ до водних ресурсів материкової частини України.

Окремим напрямком є критика української влади щодо її дій навколо вирішення питання подолання епідемії коронавірусу, у т.ч. на території Херсонської області. Так, Олексій Журавко звертається із закликом «припинити геноцид жителів Херсонщини, зокрема, у сфері медицини». В цей раз своєю «мішенню» він обрав питання щодо закриття Чаплинської районної лікарні (наближений до окупованого Криму район Херсонщини). В своїх матеріалах він зазначає, що «області надзвичайна ситуація з COVID-19, у лікарнях не вистачає медпрацівників, немає місць для хворих (тому їх розміщують у коридорах лікарень і підвальних приміщеннях)». При цьому слід зазначити, що протягом березня п.р. заповнюваність лікарень Херсонщини, які визначені опорними у боротьбі з коронавірусом, не перевищувала 36 %.

Окремо продовжуються спроби формування з українських посадовців та військовослужбовців, які несуть службу на КПВВ, які розташовані на ТОТ Крим, образу головних корупціонерів, які нібито причетні до функціонування каналів контрабанди на ТОТ Крим. Так, один із кримських сайтів повідомляє про засудження т.з. «органами правосуддя в Криму» уродженця Харківської області за контрабанду сильнодіючого препарату. Його, нібито, затримали у пункті пропуску «Джанкой». При цьому, у повідомленні натякають, що особу з забороненим до вивезення і ввезення препарату пропустили на адмінмежі з боку материкової частини України.

 - Намагання нав’язати Херсонщині імідж безперспективної області

Публікуючи новину про затримання у Криму особи, яка виготовляла фальшиві документи для перетину адмінмежі, жителя Херсонщини, котрий звернувся за отриманням відповідної «послуги», називають «трудовим мігрантом». Таким чином пропагандистські ЗМІ намагаються утвердити думку про те, що на Херсонщині критична ситуація з роботою, тому жителі області вимушені їхати на заробітки на нібито більш економічно благополучний півострів. При цьому, намагаються нав’язати думку, що через карантинні обмеження, окупований Крим для трудової міграції громадян України став більш доступніший, ніж країни Європи.

- Систематичні твердження про те, що українська влада не мала права припиняти постачання води з території Херсонської області

 Зокрема, така основна думка прослідковується у привітанні т.з. «глави Республіки Крим» Сергія Аксьонова з нагоди Всесвітнього дня водних ресурсів.  Він стверджує, що «Північно-Кримський канал – це великий радянський проект. Бандерівський режим використав проект, який був створений на благо людей, як зброю, спрямовану проти всіх кримчан. Водна блокада – це акт державного тероризму, спроба геноциду населення півострова».

При цьому, російська пропаганда не полишає намагань довести, що Україна сама страждає через т.з. «водну блокаду» Криму.

- Акцентування уваги на негативних подіях, які пов’язані з Херсонською областю

Надзвичайно популярною у досліджуваних джерелах виявилася новина щодо аварії, у яку потрапив автобус «Познань – Херсон», яка сталася наприкінці березня 2021 року. Вказана новина була розміщена у значній кількості «кримських» та російських ЗМІ. Останні намагались сформулювати свою інформаційні матеріали так, що акцентування уваги винятково на негативних новинах призводять до формування у підсвідомості кримчан думки про те, що на території Херсонщини знаходитись небезпечно, а держава не здатна захистити українців від небезпеки.Також це передбачає намагання сформувати додаткові умовні загрози  у свідомості для місцевих мешканців при працевлаштуванні у країнах Європи.

 - Критика реформ, які відбуваються в Україні після Революції Гідності

Саме в такому контексті публікується матеріал про реалізацію на Херсонщині Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Так, у новині про демонтаж емблеми із зображенням серпа і молота з меморіалу «Слава визволителям Херсона» людей, які підтримують такі дії, назвали «лжепатріотами, безславними виродками, фашистами».  «Лише маргінали можуть воювати зі спільною історією».

Шукаючи аргументи на користь того, що «Крим по праву належить Росії», у пропагандистських ЗМІ наводять думки окремих науковців, відповідно до яких «у 1922 році до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік Україна увійшла без Харкова, Херсона, Одеси і Донецька, Луганська, ну і, звичайно, без Криму. В України не було навіть Львова»

Враховуючи вищевикладене, можна зробити  наступні висновки:

1.                 Російська пропаганда намагається підтримувати «ідею про спільне минуле», аби сформувати стійке уявлення у населення області щодо спорідненості з народом держави-окупанта. При цьому, прагне дискредитувати владу через критику впроваджених українським урядом реформ.

2.                 Питання постачання водних ресурсів на територію АР Крим та м.Севастополя залишається актуальним для країни-окупанта, тож спекуляції довкола цієї теми прогнозовано продовжаться. Інформаційний рівень вказаного питання може бути етапом у більш глобальній грі РФ проти України.

3.                 При цьому слід зазначити, що протягом березня не зафіксовано повідомлень, які б формували негативне ставлення до представників інших національних меншин та корінних народів, а також релігій на території Херсонської області, що систематично відзначалось раніше.

Віктор Гриненко для "INжир Media"