×
25 грудня, 14:39
INжир Медиа

Головне – показники. Як у Криму “намалювали” успіхи у сфері охорони здоров'я

Глава окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов заявив, що укомплектованість медичними кадрами в регіоні зашкалює за дев'яносто відсотків.

Наскільки відповідають дійсності такі твердження і про що з обіцяного медикам на початку цього року окупаційні кримські чиновники зараз не згадують, – у цьому матеріалі.

Хто їх рахує

У лютому “глава Республіки” стверджував, що у Криму спостерігається нестача близько п'ятисот лікарів та тисячі інших медпрацівників. Очевидно, цифри були “злегка” округлені, бо лише через два місяці, звітуючи перед російським президентом, Аксьонов вже говорив про шістсот лікарів та 1700 інших медпрацівників. Однак, до кінця року, вже не ризикуючи називати числа, колаборант заявив про укомплектованість медустанов на рівні 92-96 відсотків.

Усі наведені цифри виглядають фантастично неправдоподібними, бо ще три роки тому в кримському Міністерстві охорони здоров'я говорили про брак шести з половиною тисяч медиків. І з того часу протягом двох років ситуація лише погіршувалась, що зафіксував навіть схильний до оптимізму “Кримстат”. Згідно зі статистичними даними за 22-23 роки кількість медпрацівників скоротилася майже на півтори тисячі осіб.

Тому рік розпочали, грубо говорячи з негативним балансом на рівні восьми тисяч душ. І не маючи жодних реальних передумов для вирішення давньої проблеми, не роблячи жодних помітних кроків, закрити проблему чиновники могли хіба що на рівні своїх заяв. Чим не вихід? Московські куратори все одно перераховувати не будуть, а думка простих кримчан, які щодня стикаються з нестачею лікарів, мало кого цікавить.

Втратили в дорозі

З різними обіцянками побудувати, відремонтувати і закупити цього року всякого різного для медицини - теж вийшло не зовсім. Наприклад, обіцяли купити для лікарень 44 "Лади-Гранти", але чомусь за підсумком придбали на сім штук менше і в півтора рази дорожчі за їхню вартість у салоні. Причому чиновники запевняли, що їх докуплять пізніше, але відомостей про це замовлення на сайті держзакупівель знайти поки не вдалося.

Начебто мали ще в першій половині року в Джанкой привезти магнітно-резонансний томограф, але наприкінці грудня він так і не з'явився. Може десь загубився у дорозі. Також як “загубилося” будівництво модульної будівлі операційної при 7-й міській лікарні Сімферополя чи капітальний ремонт лікувального корпусу районної лікарні у селищі Совєтське.

А ще в січні кримський "міністр" охорони здоров'я Костянтин Скорупський запевняв, що до кінця року буде збудовано вісім нових підстанцій невідкладної допомоги у різних регіонах Криму. У жовтні Аксьонов повідомив лише про дві та пообіцяв до кінця року закінчити будівництво третьої, у Саках. Цю багатостраждальну підстанцію зводять уже три роки та обіцяли здати ще у грудні 2023-го. За тиждень до кінця цього року будівництво, як і раніше, триває.

Не встигли

Взагалі, зведення об'єктів охорони здоров'я цього року не вдалося. Практично щомісяця пропаганда розповідала про завершальну стадію робіт на двох масштабних будовах поліклінік у районі ДРЕСу та Балаклавській. Російський міністр охорони здоров'я анонсував відкриття до кінця року. Потім якось різко про них перестати говорити. І лише завдяки грандіозним планам щодо подальшого будівництва, які озвучив нещодавно “спікер” підконтрольного окупантам кримського парламенту Володимир Константинов, стало ясно – цього року жодну з поліклінік не відкриють, обіцяють наступного.

Але це не точно. Тому що 1,9 мільярда на відкриття поліклінік щедро відсипала Москва у рамках своєї програми "Охорона здоров'я", яка формально цього року закінчується. Чи буде вона продовжена наступного року, враховуючи особливості російського бюджету та загальну економічну ситуацію - велике питання.  Як, власне, питання доцільності її пролонгувати для Криму. Адже за всіма показниками місцеві чиновники план виконали та перевиконали. Навіть по недобудованих поліклініках, підстанціях і томографах, що загубилися.

І без цього щасливі

Проте, відверто здивувала у звіті щодо реалізації програми скромність місцевих колаборантів у графі “відсоток задоволеності населення медичною допомогою”. При тому, що чиновники абсолютно безсоромно "заселили" всі порожні сільські ФАПи та амбулаторії неіснуючим медперсоналом і безсоромно задерли показники відвідувань цих непрацюючих установ, саме в цій позиції було виявлено розумну стриманість. Замість запланованих 46 відсотків ощасливлених ремонтами та будівлями кримчан, у МОЗ зафіксували всього-таки перевиконання на вісім відсотків.

Здогадалися, напевно, що кожен другий на півострові задоволений місцевою медициною – це вже перебір. Тому що вузьких фахівців немає не просто в окремій поліклініці чи лікарні, а взагалі в радіусі 100-150 кілометрів. Тому що на прийом до лікаря електронна черга, але щонайменше годину треба просидіти додатково. Тому що ліки призначають не ті, що треба за ситуацією, а ті, які спустили “згори” у плановому порядку. Тому що швидких дві на район і на невідкладний виклик інфарктом вона їде мінімум годину, а на несмертельні взагалі не приїжджає. 

Продовжувати список приводів для “задоволеності” кримчан системою охорони здоров'я можна довго, але на позитивні висновки та успіхи національної програми “Охорона здоров'я” це ніяк не впливає.

Павло Буранов для INжир media