×
29 серпня, 14:17
INжир Медиа

Головне – не перемога, а формальна участь. Як протікає “передвиборча кампанія” в окупованому Криму

На фото: напис на паркані в м. Сімферополь
На фото: напис на паркані в м. Сімферополь

На тлі багатьох інших захоплюючих подій, які відбуваються в Криму останнім часом, якось абсолютно непомітно наблизився цикл чергових “виборів” в аналог парламенту та місцеві органи окупаційної влади.

Чи змінився політичний ландшафт окупованого півострова за останні роки і чи варто чекати від цієї виборчої кампанії якихось серйозних змін у системі окупаційної влади, – читайте у цьому матеріалі.

Особливо не відчувається

Перша особливість цієї виборчої кампанії, яка привертає увагу - закритість інформації про учасників процесу. У розділі "вибори та референдуми" на сайті виборчої комісії Криму - абсолютна пустота. Цілком імовірно, таким чином колаборанти вирішили ускладнити життя українським правоохоронцям та авторам сайту “Миротворець”, приховавши відомості як про кандидатів, так і про склади комісій. Кримському виборцю, ймовірно, така інформація теж не дуже потрібна.

Другою особливістю цієї передвиборчої кампанії є очевидна млявість агітаційної діяльності. Білборди від партії влади – мабуть, єдине, що нагадує про майбутнє "волевиявлення" через два тижні. Ні наметів із передвиборними листівками, ні мітингів, ні замовних інтерв'ю у пресі практично не спостерігається. Жодна інша політична сила навіть не намагається конкурувати за симпатії виборців, імовірно, не маючи жодних ілюзій щодо результату.

Як би випадково не перемогти

Саме принципу випадково не набрати більше, ніж партія влади, дотримується переважна більшість учасників цих передвиборчих перегонів. За 25 місць у парламенті від мажоритарних округів готові поборотися 116 кандидатів, проте ще у травні політологи прогнозували, що всі ці мандати відійдуть "єдиноросам".

“До виборчої кампанії з упевненістю можна прогнозувати, що якщо в інших партій не буде яскравих кандидатів на мажоритарних округах, то в усіх 25 одномандатних округах у Криму, так само як у 2014-му та 2019-му роках, переможуть кандидати від партії влади ", – заявила місцева оглядниця Наталія Кисельова. Власне, жодних яскравих чи хоча б реально відомих кандидатів на округах так і не з'явилося.

Крім того, кримчанам запропонують голосувати за політичні партії. Крім основних учасників перфомансу з "Єдиної Росії", масовку та ілюзію великого вибору створюватимуть КПРФ, ЛДПР, "Справедлива Росія", "Нові люди", "Партія пенсіонерів" та Російська екологічна партія "Зелені". У переліку допущених до кампанії жодних серйозних конкурентів “Едру” не спостерігається.

Загалом, за партійними списками буде обрано п'ятдесят депутатів “Госсовєта”, однак і тут ніхто не чекає на якісь електоральні сенсації. Точніше, єдиною інтригою, яку змогли знайти близько владні експерти, залишається питання про те, чи зможе абсолютно технічна партія “Нові люди” відібрати частину голосів у ЛДПР та комуністів у такій кількості, що подолають п'ятивідсотковий бар'єр.

Без змін

Судячи з млявості кампанії та відсутності реальної конкуренції, перемога у голосуванні впевнено дістанеться “єдиноросам”. Політологи, які проаналізували партійний список кандидатів, зазначають, що оновлення депутатського корпусу не походить від слова "взагалі". Не менш ніж на 60 відсотків - це чинні депутати кримського парламенту, ще третина - чиновники та депутати регіональних структур російської влади.

У такій ситуації цілком імовірно, що майбутні вибори поб'ють усі рекорди за кількістю виборців, які проігнорують їх. Нагадаємо, що перші свої вибори на окупованій території колаборанти провели у 2014 році та взяли 70 із 75 мандатів, допустивши до парламенту лише популярну тоді ще ЛДПР. А вже через п'ять років Крим та Севастополь увійшли до топ регіонів із найменшою явкою на вибори до регіональних парламентів та з найбільш помітним падінням електорального рейтингу “ЄР”.

У зв'язку з цим вже зараз можна припустити, що під час голосування буде максимально задіяний адміністративний ресурс щодо “загону” бюджетників на виборчі дільниці, з усіма цими фото бюлетенів у соціальних мережах, “щоб не звільнили”. Не менш масштабними будуть, мабуть, і вкидання бюлетенів, аби хоч би на папері підвищити явку давно розчарованих кримчан.

Втім, чим більшими і безглуздішими буде художнє мистецтво на виборах, тим очевиднішою буде нелегітимність “обраних” колаборантів. Не те, щоб їх це дуже хвилювало, звичайно. Однак історія Радянського союзу показує, що якщо ігнорувати "застій", в якому "народ і партія єдині", то результати і дії цього народу в якийсь момент можуть виявитися несподіваними. Жителі Курської області не дадуть збрехати.

Павел Буранов для INжир media