×
18 грудня, 13:35
INжир Медиа

Чорне море чекають "чорні часи". Подробиці про масштабний розлив мазуту та прогнози екологів

Після аварії двох танкерів з мазутом посеред Керченської протоки екологи говорять про наймасштабнішу техногенну катастрофу в цьому регіоні.

Що вже сталося, про що мовчать російська влада і до яких наслідків може призвести аварія в майбутньому – розбиралися у цьому матеріалі.

Порушували правила

У неділю через семибальний шторм два танкери типу “Волганефть” отримали серйозні пошкодження. У одного відірвало носа і корабель затонув, інший встиг зайти на мілину, незважаючи на серйозне пошкодження корпусу. В обох випадках відбулося розлиття нафтопродуктів, що перевозилися на цих кораблях.

Причиною катастрофи стало грубе порушення вимог безпеки судноплавства, коли судна на кшталт “річка-море” не мали права на переміщення в екстремальних погодних умовах. Як зазначають експерти, висота хвиль і сила вітру були значно вищими за допустимі показники для такого типу кораблів. Крім того, самі танкери були поважного віку – 55 та 51 рік, що також мало серйозне значення.

Російські моряки також кажуть, що "Волгонафта" не призначена для роботи в зимовий період. В тому числі тому, що мають зварний шов на своїх бортах, який не гарантує цілісність конструкції в умовах сильних хвильових ударів. Відірваний ніс одного корабля та характер ушкоджень другого підтверджують цю гіпотезу.

Ловлять птахів та тишу

За уточненими даними, загальний обсяг мазуту, що його перевозили танкери, перевищує 9 тисяч тонн. Яка кількість від цієї маси потрапила до моря, російські чиновники говорити відмовляються. Так, глава міністерства екології Олександр Козловзаявив, що оцінювати обсяг мазуту, що потрапив у море, передчасно. На його думку, судно, що спочатку затонуло, повинні обстежити водолази, оскільки частина нафтопродуктів залишилася всередині корабля і не виключено їх подальше попадання в море. При цьому влада також уникає визнавати, що не змогла локалізувати забруднення.

Губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв, який оголосив у регіоні надзвичайну ситуацію, також уникає оцінок за обсягами і масштабами катастрофи. Натомість він розповідає про те, що влада обдзвонює зоопарки, щоб дати притулок забрудненим мазутом водоплавним птахам - чайкам і бакланам. Однак, це не більше, ніж цинічна реакція на резонанс у соціальних мережах, переповнених відео пернатих, що вмирають у чорній жижі, тому що рахунок постраждалих птахів явно буде на тисячі і займатися таким масштабним порятунком ніхто не стане.

Тим часом мазут хвилями та течією вже рознесло на десятки кілометрів моря і почало масово виносити на берег від Тамані до Анапи. Офіційно говорять про 35 кілометрів "замазученого" узбережжя. Примітно, не маючи точних оцінок забруднення, той же губернатор краю висловлює впевненість, що до початку курортного сезону викиди нафтопродуктів будуть повністю прибрані. Екологи налаштовані набагато скептичніше.

П'ять років без риби

Справа в тому, що потрапляючи в холодну воду, мазут згортається і осідає на дно або опускається на якийсь рівень. І російські екологи, як за методичкою стверджують, що це добре. Але вони забувають, що зі зростанням температури морської води змінюється її щільність, мазут знову піднімається, дає олійну плівку, забруднює акваторію та узбережжя. Так що зібрані пляжами викиди точно не гарантують відсутність нових у розпал курортного сезону. Причому не тільки в Анапі чи Сочі, а й на пляжах від Керчі до Феодосії.

Втім, відсутність курортного сезону – явно не єдині відчутні наслідки, які прогнозуються екологами внаслідок цієї катастрофи. Зокрема, на довгий час можна буде забути про промислове рибальство.

"Наслідки такого розливу, звичайно, будуть масштабними для всього живого на узбережжі Краснодарського краю", - пояснює біолог, член екологічної ради при губернаторі Кубані Веніамін Голубитченко. - Весь харчовий ланцюжок постраждає від забруднення моря нафтопродуктами: від планктону до людини".

“Вся придонна фауна – це харчування, наприклад кефалі. І не виключено, що при уловах наступного року рибалки, спіймавши кефаль, можуть побачити в її організмі нафту та відчути, що риба пахне. Швидше за все так і буде. Тільки ступінь може бути великий чи невеликий, все залежить від обсягу забруднення”, – розповів представник кримської організації “Екологія та світ” Артем Артов. За його оцінками, для повного відновлення екосистемі потрібно близько п'яти років.

Тут слід зазначити, що для східного Криму рибний промисел - це значна частина економічної діяльності. У Керчі, наприклад, не просто так функціонує окремо торговельний та окремо рибний порт. Навколо вилову риби побудовано супутню інфраструктуру - переробку, холодильники, консервацію, склади. Щонайменше на п'ять років усе це буде якщо не зупинено, то значно скорочено в масштабах. Причому п'ять років - це ще цілком оптимістичний прогноз, який може змінитися з урахуванням нових даних щодо обсягів забруднення.

Наймасштабніша в регіоні

На відміну від російських представників влади, екологи вже оцінили попередні масштаби розливу в три тисячі тонн. Відповідний висновок зробили у Морському гідрофізичному інституті РАН у Севастополі, оцінивши знімки супутникового моніторингу. “На жаль, танкери і там, і там пошкоджено. Приблизно по півтори тисячі тонн мазуту випливло з танкерів", - сказав завідувач відділу дистанційних методів досліджень Сергій Станичний.

У зв'язку з цим відома міжнародна екологічна організація "Грінпіс" вже оцінила розлив нафтопродуктів як ситуацію, яка "може стати однією з найбільших техногенних катастроф в акваторії Чорного моря". 

Про це заявив глава дослідницьких лабораторій Greenpeace Пол Джонсон, додавши, що на його думку, російська влада не вживатиме заходів щодо зменшення впливу на навколишнє середовище і не допустить представників інших країн для об'єктивної оцінки ситуації та наслідків.

Павло Буранов для INжир media