12 травня у Брюсселі відбулося урочисте відкриття “Першого тижня Криму” — ініціативи, що триватиме до 16 травня і покликана привернути увагу міжнародної спільноти до ситуації на тимчасово окупованому півострові, а також до захисту прав його мешканців.
Відкриття розпочалося з панельної дискусії, в якій з вітальним словом виступила Постійна Представниця Ольга Куришко.
Серед спікерів під час панельній дискусії також виступили заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, правозахисниця Центру прав людини “ZMINA” Вікторія Нестеренко та голова Центр громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляніна. Модераторувала дискусію Нора Вегофсітс, міжнародна радниця з адвокації Фонду “Дім прав людини”. До заходу також долучилася постійна представниця Чехії в Політичному й безпековому комітеті ЄС Їтка Латал-Знаменачкова.
У своєму виступі Ольга Куришко наголосила, що Крим продовжує чинити опір російській окупації,
“Крим — це насамперед люди, які борються за свободу, попри репресії: правозахисники, журналісти, активісти. Війна почалася у Криму, і саме там Росія почала використовувати свої імперські практики: тортури людей, придушення незалежних ЗМІ, обмеження релігійних свобод, порушення прав людини, мілітаризація та індоктринація дітей. Такі дії є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права”, - розповіла Ольга Куришко.
Постійна Представниця розповіла, що за 11 років окупації Росією півострів перетворився на військову базу і фактичну в’язницю для його жителів, адже з 2014 року окупанти системно порушують права жителів півострова. Після повномасштабного вторгнення ситуація погіршилася, а репресії набули жорсткішого характеру.
Постійна Представниця також наголосила на важливості рішення Європейського суду з прав людини у справі “Україна проти Росії”, ухваленого в червні 2024 року, яке офіційно визнає Росію відповідальною за систематичні порушення прав людини в Криму. На підтримку цієї позиції виступили Генасамблея ООН і Європарламент. Ольга Куришко розповіла про ініційовану спільно з Міністерством закордонних справ України програму наставництва для політв’язнів, спрямовану на публічне висвітлення історій незаконно ув’язнених громадян, аби посилити тиск на державу-окупанта та зміцнити міжнародну солідарність.
Постійна Представниця наголосила на тяглості репресивної політики радянської епохи, спрямовану проти кримськотатарського народу та підкреслила важливість підтримки Української формули миру, яка передбачає звільнення всіх ув’язнених і депортованих як одну з ключових умов сталого миру.
Наприкінці виступу Постійна Представниця також наголосила, що Україна вже сьогодні готується до реінтеграції Криму після деокупації. Зокрема команда Представництва розробляє політики й стратегії, зокрема економічного відновлення за принципом “Відбудувати краще, ніж було”, когнітивної деокупації для подолання російської пропаганди, а також заходи для досягнення справедливості. Усе це свідчить про системну підготовку до повернення півострова та глибоку турботу про його людей.